Pregled bibliografske jedinice broj: 308625
Primjena Tripartitnog modela u razumijevanju nastanka restriktivnog i bulimičnog ponašanja u studentica
Primjena Tripartitnog modela u razumijevanju nastanka restriktivnog i bulimičnog ponašanja u studentica // Prevencija, (re)habilitacija, psihoedukacija kroz interdisciplinarnost / Lopižić, Josip (ur.).
Cavtat: Hrvatsko psihološko društvo, Društvo psihologa Dubrovnik, 2007. str. 26-26 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 308625 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena Tripartitnog modela u razumijevanju nastanka restriktivnog i bulimičnog ponašanja u studentica
(The Tripartite influence model in understanding of restrictive and bulimic behaviour in university female students)
Autori
Pokrajac-Bulian, Alessandra ; Kukić, Miljana ; Ambrosi-Randić, Neala ; Marić, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Prevencija, (re)habilitacija, psihoedukacija kroz interdisciplinarnost
/ Lopižić, Josip - Cavtat : Hrvatsko psihološko društvo, Društvo psihologa Dubrovnik, 2007, 26-26
Skup
15. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 14.11.2007. - 17.11.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Tripartitni model; restriktivno ponašanje; bulimični simptomi; studentice
(Tripartite influence model; restrictive behaviour; bulimic symptoms; female students)
Sažetak
Noviji teorijski pristupi etiologiji poremećaja hranjenja i slike tijela sve se više usmjeravaju na multifaktorijalne modele. U ovom se istraživanju ispituje doprinos socijalnih čimbenika – medija, vršnjaka i roditelja, prema Tripartitnom modelu (Keery, van den Berg, Thompson, 2004.) razvoju slike tijela i odstupajućih navika hranjenja. Druga pretpostavka koja se provjerava jest doprinos psihološkog funkcioniranja (samopoštovanja, depresije i anksioznosti), perfekcionizma kao osobine ličnosti, internalizacije socio-kulturnih standarda vitkosti te komparacije vlastitog izgleda s izgledom drugih, nastanku specifičnih simptoma poremećaja hranjenja. Navedene pretpostavke provjeravane su na uzorku od 262 studentice, različitih fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Puli (raspon dobi 18-25 ; M=21.22± ; ; ; 1.47). Provedene su dvije hijerarhijske regresijske analize. Rezultati su pokazali da je internalizacija socio-kulturnog ideala vitkoga izgleda značajan prediktor razvoju bulimičnih simptoma (prejedanje, povraćanje), ali i restriktivnoga ponašanja (želja za mršavim tijelom, strah od debljanja, provođenje dijete). Medijski utjecaj (interes za televizijske programe ili čitanje časopisa koji se bave dijetama, vježbanjem i modom), perfekcionizam i rijeđe uspoređivanje vlastitog izgleda s izgledom drugih, pokazali su se značajnim prediktorima bulimičnih simptoma. Rezultati su pokazali da je nezadovoljstvo vlastitim tijelom u cjelini ili pojedinim dijelovima tijela značajnije u nastanku restriktivnog ponašanja – straha od debljanja i provođenja dijete, nego bulimičnih simptoma, poput kompulzivnog hranjenja te korištenja kompenzacijskih ponašanja (povraćanje ili laksativi. Dobiveni rezultati mogu koristiti u boljem razumijevanju predispozicija za razvoj poremećaja slike tijela i simptoma poremećaja hranjenja u djevojaka i mladih žena, a istodobno ukazuju na potrebu za razvojem preventivnih programa koji u planiranju terapijskih intervencija vode računa o socijalnoj komparaciji i internalizaciji socijalnog ideala vitkosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0092660-2656 - Psihosocijalni aspekti pretilosti (Pokrajac-Bulian, Alessandra, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka