Pregled bibliografske jedinice broj: 30815
Prilozi s Hrvatske obale Jadrana u povijesnici pomorske medicine 19. stoljeća
Prilozi s Hrvatske obale Jadrana u povijesnici pomorske medicine 19. stoljeća // Međunarodni simpozij pomorskog prometa i medicine - zbornik sažetaka / Kontošić, Ivica (ur.).
Rijeka: Hrvatsko društvo za medicinu rada Hrvatskog liječničkog zbora, 1998. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, pregledni)
CROSBI ID: 30815 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilozi s Hrvatske obale Jadrana u povijesnici pomorske medicine 19. stoljeća
(Contributions from Croatian Adriatic coast in the chronicle of maritime medicine in 19th century)
Autori
Matrljan, Neven ; Škrobonja, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, pregledni
Izvornik
Međunarodni simpozij pomorskog prometa i medicine - zbornik sažetaka
/ Kontošić, Ivica - Rijeka : Hrvatsko društvo za medicinu rada Hrvatskog liječničkog zbora, 1998
Skup
Međunarodni simpozij pomorskog prometa i medicine
Mjesto i datum
Lovran, Hrvatska, 22.10.1998. - 24.10.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
22.-24. 10. 1998.
(Maritime medicine; pain; history of medicine; Croatia; 19. century)
Sažetak
U uvodnom dijelu razimiraju se aktuelne opće političke prilike i položaj Hrvatske i Hrvata u Habsburškoj monarhiji. Slijedi prikaz razvoja pomorstva s naglaskom na promjene uvjetovane prelaskom s jedrenjaka i drvenih brodova na željezne parobrode, što će se u mnogim segmentima odraziti negativno na kvalitetu življenja i zdravlje pomoraca. Nakon međunarodnog kongresa u Parizu, 1851. posvećenom zdravstvenim problemima pomoraca, zahvaljujući riječkom liječniku dr. A. F. Giacichu naši pomorci među prvima u svijetu, 1855. dobivaju prikladan priručnik "Lezione mediche per i naviganti" koji će doživjeti pet izdanja. Slična djela objavit će kasnije i dr. Mate Nikolić iz Lošinja te dr. Jakov Gjivanović iz Dubrovnika. S druge strane doprinosi razvoju pomorske medicine u ratnoj mornarici dali su Artur Plumert i Alfred Zvolenski. U zaklučku se podsjeća na ranije doprinose od Dubrovnika koji prvi u svijetu uvodi karantenu i tipizirane brodske ljekarne, do vrhunske zdravstvene nastave u pomorskim učilištima s pratećom literaturom, do najave ambu respiratora i zamaha balneologije na Jadranu. Dokaz je to da su hrvatski i strani liječnici, koji su djelovali uz hrvatsku obalu, svoja postignuća pretočili u dragocjene poklone svekolikoj povijesnici ne samo pomorske medicine, već i globalne civilizacije.
Izvorni jezik
Hrvatski