Pregled bibliografske jedinice broj: 307762
Utjecaj otiranja na kvalitetu tiska ambalaže
Utjecaj otiranja na kvalitetu tiska ambalaže // MATRIB 2007 : zbornik radova = proceedings / Grilec, Krešimir (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2007. str. 269-279 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 307762 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj otiranja na kvalitetu tiska ambalaže
(The influence of rubbing on the printing quality of packaging)
Autori
Zjakić, Igor ; Jamnicki, Sonja ; Bertić, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
MATRIB 2007 : zbornik radova = proceedings
/ Grilec, Krešimir - Zagreb : Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2007, 269-279
ISBN
978-953-7040-12-3
Skup
12. Međunarodno znanstveno savjetovanje o materijalima, tehnologijama, trenju i trošenju
Mjesto i datum
Vela Luka, Hrvatska, 21.06.2007. - 23.06.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Otiranje otisaka; Fleksografski tisak; Fleksografska boja; Ambalaža
(Print rubbing; Flexographic printing; Flexographic ink; Packaging)
Sažetak
U zadnjih nekoliko godina, fleksografski tisak postaje sve zastupljenija a time i konkurentnija tehnika tiska u proizvodnji ambalaže. Ova tehnika visokog tiska sa savitljivom (fleksibilnom) tiskovnom formom daje dobre rezultate u tisku na kartonskoj, polimernoj i metalnoj ambalaži te danas sve više konkurira bakrotisku čak i u tisku zahtjevnijih radova. Fleksografski tisak koristi tekuće boje male viskoznosti koje se s obzirom na kratak put prijenosa boje od bojanika do tiskovne podloge moraju brzo osušiti. Te kompleksne disperzije obično sadrže 25-35% krute tvari koju čine pigmenti dispergirani u polimernoj smoli. Otapala koja otapaju smolu u ovakvim sustavima temelje se na vodi ili su organskog porijekla. Otapalo inicira brzo sušenje otisnutog sloja boje uslijed kojeg polimerna smola formira film na otisku i veže pigment za tiskovnu podlogu. Svaki kvalitetan tisak, a posebno onaj koji se odnosi na ambalažu, podrazumijeva otiske koji trebaju imati zadovoljavajuću otpornost na otiranje, savijanje i sljepljivanje. Takvi otisci trebaju dobro prijanjati uz tiskovnu podlogu i biti fleksibilni, svjetlostalni, kemijski stabilni, otporni na toplinu, duboko smrzavanje, lakiranje, laminiranje itd. Otiranje je, dakle, jedan od faktora koji može bitno utjecati na kvalitetu i izgled finalnog proizvoda (otiska). Do otiranja može doći još za vrijeme samog tiska, na primjer mehaničkim djelovanjem prilikom prijenosa otiska između tiskovnih agregata ili prilikom savijanja na stroju za savijanje. Otiranje se može pojaviti i tijekom transporta ambalaže od tiskare do krajnjeg korisnika i prilikom manipulacije ambalažom. U tom smislu su u ovom radu istraživane promjene fleksografskih otisaka nakon izlaganja otiranju kako bi se u što većoj mjeri definirala kvaliteta tiska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija
Napomena
Soorganizatori Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju ; Dublion Institute of Technology ; Grafički fakultet, Zagreb ; Fakultet strojarstva i brodoradnje, Zagreb ;
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb