Pregled bibliografske jedinice broj: 30590
Istraživanje energetskog potencijala vjetra u Hrvatskoj
Istraživanje energetskog potencijala vjetra u Hrvatskoj // Zbornik radova sa znanstvenog skupa "Andrija Mohorovičić - 140. obljetnica rođenja" / Bajić, Alica (ur.).
Zagreb: Državni hidrometeorološki zavod, 1998. str. 437-447 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 30590 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje energetskog potencijala vjetra u Hrvatskoj
(Wind potential research in Croatia)
Autori
Bajić, Alica ; Vučetić, Višnjica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova sa znanstvenog skupa "Andrija Mohorovičić - 140. obljetnica rođenja"
/ Bajić, Alica - Zagreb : Državni hidrometeorološki zavod, 1998, 437-447
Skup
"Andrija Mohorovičić - 140. obljetnica rođenja"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.03.1998. - 12.03.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
vjetar ; obvnovljivi izvori energije ; WASP
(wind ; renewable energy sources ; WASP)
Sažetak
U radu je dan kratki prikaz rezultata istraživanja priorodnog energetskog potencijala vjetra na području priobalja i otoka. Analiza strujnog režima na postajama s mjernjima smjera i brzine vjetra na području obale i otoka ukazala je na veliku prostornu i vremensku promjenjivost smjera i brzine vjetra, te znatnu ovisnost vjetra o položaju mjernog mjesta, prvenstveno u odnosu na okolni oblik terena. Stoga je analiza vjetrenog režima na meteorološkim postajama dala točnu sliku strujanja samo na lokalitetima postaje. Strujanje na mikrolokalitetima na kojima ne postoje mjeranja smjera i brzine vjetra procijenjeno je upotrebom WASP modela. Dobiveni rezultati ukazuju da se na pojedinim specifičnim lokacijama (planinska područja i najviši dijelovi otoka) duž čitavog područja obale i priobalja mogu očekivati brzine vjetra veće od 5 m/s i snage iznad 700 W/m2. Osnovni zaključak rada je neophodnost uspostave novih mjerenja smjera i brzine vjetra na više razina (10 m, 30 m i 50 m) čiji bi podaci omogućili verifikaciju postojećih rezultata procjene brzine i snage vjetra, te dali mogućnost da dođemo do novih saznanja o strujnom režimu, prvenstveno o promjeni smjera i brzine vjetra s visinom, na području priobalja i otoka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika, Građevinarstvo