Pregled bibliografske jedinice broj: 305069
Psihodijagnostika u sportu
Psihodijagnostika u sportu // Kondicijski trening : strucni casopis za teoriju i metodiku kondicijske pripreme, 4 (2006), 2; 70-75 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 305069 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihodijagnostika u sportu
(Psychodiagnostic in Sport)
Autori
Barić, Renata ; Trboglav, Martina
Izvornik
Kondicijski trening : strucni casopis za teoriju i metodiku kondicijske pripreme (1334-2991) 4
(2006), 2;
70-75
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
psihodijagnostika ; psihološka priprema ; psihologija sporta
(psychodiagnostic ; psychological preparation ; sport psychology)
Sažetak
Suvremeni sport postao je najpopularnijim i najintrigantnijim kontekstom postignuća. Bez obzira o razini sporta, sve je veći pritisak javnosti za postizanjem uspjeha i sve je prisutniji imperativ rezultata. Stoga je sve češća dilema kako povećati šanse za uspjeh i kako omogućiti trenerima i sportašima maksimalnu realizaciju svih potencijala. Istraživanja pokazuju da su psihološke vještine faktor o kojem u najvećoj mjeri ovisi hoće li sportaš ostvariti svoje potencijale, ključne su za razlikovanje pojedinca izvanrednog sportskog talenta koji je postao vrhunski sportaš od onog također izvanredno talentiranog koji je ostao nezamijećen u svijetu sporta. Sve je češća praksa, osobito u vrhunskom sportu, uključivanje sportskog psihologa u tim stručnjaka zadužen za pripremu sportaša. Svaka psihološka intervencija, međutim, mora biti utemeljena na dijagnostičkim podacima. Psihodijagnostika u sportu predstavlja skup psihologijskih metoda i postupaka koji omogućuju procjenu karakteristika pojedinca ili ekipe. Obuhvaća primjenu psihologijskih i za sport specifičnih testova i upitnika, intervju sa sportašem/sportašima, intervju s trenerom ili drugim članovima stručnog stožera, situacijsko praćenje ponašanja pojedinca ili ekipe i analizu grupne dinamike. Tako psihodijagnostika u sportu omogućava uvid u razinu psihološke pripremljenosti sportaša ili ekipe, procjenu individualnih i timskih karakteristika i potencijala, procjenu rizičnih faktora koji mogu djelovati na individualnu ili timsku uspješnost, te kvalitetniji i sveobuhvatan uvid u potencijale i preferencije pojedinca, što može biti značajan segment preporuke za odabir pojedincu najprikladnijeg sporta. Konačni ishod psihodijagnostičke obrade je mišljenje psihologa, u obliku pismenog izvještaja koji sadrži preporuke za rad sa sportašima ili ekipom, formirane na temelju prikupljenih podataka. Dobivene informacije strogo su povjerljive i mogu se koristiti jedino u svrhu usavršavanja ili poboljšavanja rada sa sportašem, a radi njegove dobrobiti. Naglasak je na identifikaciji sportaševih snaga i potencijala, te pronalaženju načina njihova što kvalitetnijeg iskorištavanja i unaprjeđivanja, u cilju što boljeg upravljanja sportskom formom i u cilju što kvalitetnije sportske izvedbe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija, Kineziologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
034-0342282-2605 - Dispozicijske i situacijske odrednice motivacije i kvaliteta života vježbača (Barić, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Barić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Mathematical Reviews
- Psychological Abstracts