Pregled bibliografske jedinice broj: 304020
Hrvatski narodni preporod i njemački predožujak
Hrvatski narodni preporod i njemački predožujak // Zbornik radova s Međunarodnog znanstvenog skupa Riječki filološki dani održanog u Rijeci od 14. do 16. studenoga 2002. / Lukežić, Irvin (ur.).
Rijeka: Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2004. str. 547-566 (ostalo, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 304020 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatski narodni preporod i njemački predožujak
(The Croatian National Renaissance and the German Vormärz)
Autori
Uvanović, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova s Međunarodnog znanstvenog skupa Riječki filološki dani održanog u Rijeci od 14. do 16. studenoga 2002.
/ Lukežić, Irvin - Rijeka : Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2004, 547-566
ISBN
953-6839-17-2
Skup
Riječki filološki dani
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 14.11.2002. - 16.11.2002
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
teritorijalna dezintegracija i integracijske težnje; otpor hegemonijalnom liberalizmu; ilirstvo i germanstvo; socijalizam; domoljubna pjesma (lied) i drama; nefikcionalna proza; cenzura
(territorial desintegration and integrational endeavours; resistance to hegemonial liberalism; Illirism and Germanhood; socialism; patriotic lied and drama; non-fictional narrative; censorship)
Sažetak
Komparativno proučavanje hrvatskih i njemačkih književnih pokreta angažiranih na planu rješavanja nacionalnih i državotvornih problema u prvoj polovici 19. stoljeća ukazalo je na niz signifikantnih sličnosti u političkim konstelacijama i književnom akspektu: Austrija kao prepreka za jasno nacionalno definiranje, Francuska i Madžarska kao dodatni čimbenici teritorijalne dezintegracije ; opseg eventualne teritorijalne integracije je nejasan, čak megalomanski. Svi ti čimbenici potiču zamjensku identifikaciju s državnosti koja je postojala u davnoj (ili zamišljenoj) prošlosti, a realizira se u ruhu ilirskog odnosno germanskog mita. S druge strane, ne može se negirati postojanje simpatija za socijalizam. Dalje, ilirska patriotska pobudnica i njemački patriotski studentski lied sredstva su nacionalne propagande kod nositelja političke opozicije - i oba su procijenjena kao opasna po državu. Drama, pomalo epigonska, sakralizira nacionalno, a u prozi dominiraju nefikcionalni prozni žanrovi. Brojni su časopisi, čitaonice i knjižnice, ali to podrazumijeva i sukobe s cenzorskim aparatom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Napomena
Sudjelovanje na simpoziju otkazano zbog bolesti. Rad ipak tiskan kao izvorni znanstveni članak.
POVEZANOST RADA