Pregled bibliografske jedinice broj: 303872
Važnost Numeričkog Modeliranja pri Optimalizaciji Razdjelnih Sustava Odvodnje
Važnost Numeričkog Modeliranja pri Optimalizaciji Razdjelnih Sustava Odvodnje // Razdjelni sustavi odvodnje / Ban, Dario (ur.).
Rijeka: Venerus, Rijeka, 2006. str. 191-198 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 303872 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost Numeričkog Modeliranja pri Optimalizaciji Razdjelnih Sustava Odvodnje
(The Importance of Numerical Modelling Implementation in Separate Wastewater Systems Optimization)
Autori
Malus, Davor ; Vouk, Dražen ; Tadić, Zdenko ; Leko-Kos, Marija ; Šibalić, Luka ; Garić, Ivana ; Radeljak, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Razdjelni sustavi odvodnje
/ Ban, Dario - Rijeka : Venerus, Rijeka, 2006, 191-198
ISBN
953-98665-6-1
Skup
Stručni skup Hrvatskih voda, Hrvatske grupacije vodovoda i kanalizacija, Hrvatskog saveza građevinskih inženjera i Međimurskih voda pod nazivom: Razdjelni sustavi odvodnje
Mjesto i datum
Čakovec, Hrvatska, 16.03.2006. - 18.03.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
odvodnja otpadnih voda; numeričko modeliranje; SWMM; optimalizacija
(wastewater collection; numerical modelling; SWMM; optimization)
Sažetak
Projektiranje razdjelnih sustava odvodnje otpadnih voda gotovo je nezamislivo bez primjene numeričkih modela koji su u mogućnosti simulirati taj sustav uvažavajući sve njegove osobitosti. Tendencija razdvajanja sanitarno – fekalnih i industrijskih voda s jedne strane od oborinskih voda s druge strane, u javnim sustavima odvodnje sve je prisutnija i unutar hrvatske prakse, tako da se novi sustavi odvodnje uglavnom planiraju i projektiraju kao razdjelni. Primjenom različitih numeričkih modela napušta se koncept konvencionalne metode proračuna i dimenzioniranja sustava odvodnje koji u praksi nije u mogućnosti opisati određena hidraulička stanja, ili se zbog pojednostavljenja proračuna moraju prihvatiti rezultati prevelikog faktora sigurnosti. Isto tako napušta se i koncept proračuna i dimenzioniranja na temelju trenutnih podataka ili kratkih epizoda već se primjenjuju duža vremenska razdoblja kao ulazna veličina za modeliranje. U ravničarskim područjima, obzirom na konfiguraciju terena s blagim nagibima, sustavi odvodnje zahtijevaju duge vodove te brojne crpne stanice bilo za tlačni dio sustava ili samo za podizanje otpadne vode na višu razinu unutar samog sustava. Pri tome je od velike važnosti, u okviru numeričkog modela, precizno definirati dinamiku dotoka i rad crpnih stanica uz uvažavanje retencijskog kapaciteta crpnih spremnika i kanalskog sustava razdjelne odvodnje. Za potrebe ovog rada odabran je jedan hipotetski primjer koji po svojem shematskom prikazu i definiranim ulaznim veličinama sliči realnom stanju. Za potrebe numeričkog modeliranja odabranog sustava korišten je Strom Water Management Model – EPA SWMM 5.0. Detaljnom analizom pojedinih slučajeva i usporedbom dobivenih rezultata s rezultatima proračunatim konvencionalnom metodom, pokazana je važnost uključivanja i korištenja numeričkih modela u optimalizaciji razdjelnih sustava odvodnje, kako novih tako i postojećih.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo