Pregled bibliografske jedinice broj: 303871
Primjena Alternativnih Sustava Odvodnje Sanitarnih Otpadnih Voda Ruralnim Naseljima
Primjena Alternativnih Sustava Odvodnje Sanitarnih Otpadnih Voda Ruralnim Naseljima // Razdjelni sustavi odvodnje / Ban, Dario (ur.).
Rijeka: Venerus, Rijeka, 2006. str. 85-92 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 303871 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena Alternativnih Sustava Odvodnje Sanitarnih Otpadnih Voda Ruralnim Naseljima
(Implementation of the Alternative Wastewater Collection Systems in Rural Areas)
Autori
Vouk, Dražen ; Malus, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Razdjelni sustavi odvodnje
/ Ban, Dario - Rijeka : Venerus, Rijeka, 2006, 85-92
ISBN
953-98665-6-1
Skup
Stručni skup Hrvatskih voda, Hrvatske grupacije vodovoda i kanalizacija, Hrvatskog saveza građevinskih inženjera i Međimurskih voda pod nazivom: Razdjelni sustavi odvodnje
Mjesto i datum
Čakovec, Hrvatska, 16.03.2006. - 18.03.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
otpadne vode; odvodnja; ruralna naselja
(wastewater; collection; rural areas)
Sažetak
Težište ovog rada je stavljeno na rješavanje problema odvodnje sanitarnih otpadnih voda u ruralnim naseljima u Hrvatskoj, kao neizostavnog čimbenika održivog gospodarenja vodama na državnoj razini. U okvirima današnje tendencije i opće prihvaćenosti izgradnje razdjelnih sustava odvodnje, osobito u manjim naseljima dislociranim od urbanih središta, razvili su se alternativni sustavi odvodnje (ASO). Prema iskustvima iz svjetske prakse, ASO su se u različitim okolnostima pokazali kao sanitarno, tehničko-tehnološki i ekonomski povoljnija rješenja. Ovaj članak analizira mogućnosti primjene ASO u ruralnim naseljima u Hrvatskoj. Uz sažetu analizu postojećeg stanja odvodnje otpadnih voda u Hrvatskoj, opisane su osnovne karakteristike najčešće primjenjivanih alternativnih postupaka koji se u okviru prakse razvijenih zemalja uspješno primjenjuju više desetljeća (neke više od stoljeća). Također su predloženi određeni koraci koji donositelje konačnih odluka (investitore, projektante) vode ka odabiru optimalnog sustava odvodnje. Dodatno je naglašena nužnost novog pristupa koji uključuje sažimanje svih relevantnih čimbenika (kriterija) i valorizacije njihovih kvantitativnih i kvalitativnih osobina unutar jedinstvene matrice problema – višekriterijska optimalizacija. Autori ovog članka ne žele favorizirati niti jedan sustav odvodnje otpadnih voda u ruralnim naseljima. Sva su nastojanja usmjerena na upoznavanje s trenutnim mogućnostima odvodnje otpadnih voda u ruralnim sredinama kao podloge za pokretanje kvalitetne javne rasprave među stručnjacima i ostalim interesnim skupinama. Zaključci rasprave poslužili bi kao uvodni korak u definiranju određenih smjernica i neophodne nacionalne strategije odabira optimalnog sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo