Pregled bibliografske jedinice broj: 303068
Neki čimbenici vezani uz kvalitetu života osoba oboljelih od PTSP-a
Neki čimbenici vezani uz kvalitetu života osoba oboljelih od PTSP-a // Zbornik sažetaka 2. hrvatskog kongres vojne medicine / Milas, Zoran (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za vojnu medicinu, 2005. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 303068 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neki čimbenici vezani uz kvalitetu života osoba oboljelih od PTSP-a
Autori
Grubišić - Ilić, Mirjana ; Peraica, Tina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 2. hrvatskog kongres vojne medicine
/ Milas, Zoran - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za vojnu medicinu, 2005
Skup
2. hrvatski kongres vojne medicine
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.10.2005. - 22.10.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kvaliteta života; PTSP
(quality of life; PTSD)
Sažetak
Kvaliteta života osoba koje imaju psihičke poremećaje, neovisno o njihovu karakteru, uvijek je u određenoj mjeri poremećena. Svi suvremeni pristupi liječenju takvih osoba uključuju i napore da se podigne kvaliteta njihova života. Kvaliteta se života može procijeniti kroz niz elemenata, a najčešće kroz osobni osjećaj zadovoljstva u ispunjavanju različitih životnih uloga - bračnog partnera, roditelja, djeteta, rođaka, prijatelja i sl., te uloga vezanih uz radne i društvene aktivnosti. Cilj istraživanja je odrediti kvalitetu života osoba koje su oboljele od PTSP-a. Istraživanje je u tijeku, te prikazujemo samo preliminarne i djelomične rezultate - razlike u zadovoljstvu s nekim životnim funkcijama, odnosno aktivnostima s obzirom na ispitanikove sociodemografske karakteristike (obrazovanje, bračno stanje i radni status). Uzorak je činilo 66 ispitanika muškog spola liječenih od PTSP-a na Odjelu psihijatrije KB Dubrave. Kriteriji za procjenu PTSP-a su bili: intervju u skladu s DSM-IV klasifikacijom, CAPS i psihološko testiranje. Za ispitivanje kvalitete života korištena je Skala kvalitete života i Upitnik sa sociodemografskim podacima. Rezultati: Ispitanici višeg stupnja obrazovanja (viša i visoka stručna sprema) zadovoljniji su svojim zdravljem, uključenošću u rad udruga, društvenim životom i fizičkom aktivnošću (p<.05 u svim navedenim varijablama). Ispitanici sa srednjom stručnom spremom izrazili su zadovoljstvo svojim materijalnim uvjetima življenja i fizičkom aktivnošću. Ispitanici s nižim obrazovanjem zadovoljni su odnosom s djecom (p<0.5). Oženjeni ispitanici zadovoljni su odnosom s partnerom, odnosom s djecom, uključenosti u rad udruga (p<.05 u svim navedenim varijablama) u odnosu na one koji su rastavljeni ili neoženjeni. Osobe s rješenim radnim statusom (zaposleni i u mirovini) zadovoljni su odnosom s partnerom, odnosom s rodbinom i osjećajem neovisnosti (p<.05 u svim navedenim varijablama) u odnosu na nezaposlene ispitanike. Ispitanici čije partnerice su zaposlene zadovoljni su s odnosom s partnerom (p<.05) i s odnosom s djecom (p<.05) dok su nezadovoljni pomoću koji sami pružaju drugima (p<.05). Zaključak: Viši stupanj obrazovanja, aktualna obitelj, riješen radni status, zaposlenje partnerice imaju pozitivan utecaj na kvalitetu života osoba oboljelih od PTSP-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Dubrava"