Pregled bibliografske jedinice broj: 302680
Utjecaj promjene strukture na elektronsku vodljivost cinkovih željeznih fosfatnih stakala
Utjecaj promjene strukture na elektronsku vodljivost cinkovih željeznih fosfatnih stakala // Knjiga sažetaka XX. Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera / Vasić-Rački, Đurđa (ur.).
Kutina: Petrokemija Kutina, 2007. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 302680 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj promjene strukture na elektronsku vodljivost cinkovih željeznih fosfatnih stakala
(Effect of structural changes on the electron conductivity of zinc iron phosphate glasses)
Autori
Ličina, Vesna ; Moguš-Milanković, Andrea ; Reis, Signo T. ; Day, Delbert E.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka XX. Hrvatskog skupa kemičara i kemijskih inženjera
/ Vasić-Rački, Đurđa - Kutina : Petrokemija Kutina, 2007
ISBN
978-953-6894-29-1
Skup
XX. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.2007. - 01.03.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
željezno fosfatna stakla; impedancijska spektroskopija
(iron phosphate glasses; impedance spectroscopy)
Sažetak
Električna svojstva cinkovih željeznih fosfatnih stakala, sastava (40-x)ZnO-xFe2O3-60P2O5 (x=10, 20, 30) istraživana su impedancijskom spektroskopijom mjerenjem admitancije u širokom frekvencijskom od 0, 01 Hz do 4 MHz i temperaturnom području od 303 do 473 K. Ramanskom su spektroskopijom istražene strukturne promjene u staklima. Ramanski spektri pokazuju promjenu strukture od metafosfatne do pirofosfatne kako se ZnO zamjenjuje s Fe2O3 od 10 do 30 mol%. Dc provodnost u ovim staklima ovisi o molarnom udjelu Fe2O3 i koncentraciji Fe(II) iona. Porast dc provodnosti unutar serije stakala posljedica je povećanja udjela Fe2O3 od 10 do 30 mol% i povećanja koncentracije Fe(II) iona od 6 do 17 %. Drugim riječima provodnost je posljedica skokova između Fe(II) i Fe(III) iona, što potvrđuje elektronsku vodljivost ove serije stakala. Frekvencijska ovisnost realnog dijela električne provodnosti, σ '(ω ), na različitim temperaturama, tipična je za elektronsku vodljivost. Pri niskoj frekvenciji provodnost je neovisna o frekvenciji i odgovara dc provodnosti, σ dc, stakla, dok pri visokoj frekvenciji ac provodnost, σ ac, je frekvencijski ovisna i slijedi Joncherov zakon vodljivost. Primjenom Summerfield-ovog skaliranja frekvencijska ovisnost provodnosti pokazuje jednu “ master” krivulju za svako staklo iz ove serije. S druge strane, skaliranje provedeno za sva tri stakla pokazuje odstupanje od jedinstvene “ master” krivulje. Porast σ (ω )/σ dc se smanjuje sa smanjenjem koncentracije polarona. Ovo odstupanje rezultat je porasta dc u ac provodnosti. Naime, staklo se može promatrati kao smjesa mikrofaza različitih sastava i različitih relaksacijskih vremena, τ . Električna struja teče kroz mikroheterogenu strukturu i dolazi do distribucije relaksacijskih vremena. To drugim riječima znači da odstupanje u skaliranju na višoj frekvenciji povezano sa strukturnom neuređenosti unutar stakla. Također je moguće da promjena iz metafosfatne u pirofosfatnu strukturu utječe na mobilnost nositelja naboja i time uzrokuje odstupanje u skaliranju
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982929-2916 - Utjecaj strukture na električna svojstva (bioaktivnih) stakala i keramike (Moguš-Milanković, Andrea, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb