Pregled bibliografske jedinice broj: 302408
Analiza turbulencije vedrog zraka nad Hrvatskom
Analiza turbulencije vedrog zraka nad Hrvatskom, 2007., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 302408 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza turbulencije vedrog zraka nad Hrvatskom
(Clear air turbulence analysis over Croatia)
Autori
Markovinović, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
13.07
Godina
2007
Stranica
54
Mentor
Grisogono, Branko
Ključne riječi
CAT; turbulencija; Kelvin-Helmholtzova nestabilnost; Richardsonov broj; vertikalno smicanje; divergencija; vrtložnost; deformacija
(CAT; turbulence; Kelvin-Helmholtz instability; Richardson number; vertical wind shear; divergence; vorticity; deformation)
Sažetak
Diplomskim radom provedena je usporedba prognoze pojave CAT-a nad Hrvatskom s prognostičke karte "World Area Forecast Centre" iz Londona za 20. listopad 1998. u 18 UTC i izračunatih indikatora CAT-a. Kao indikatori pojave CAT-a korišteni su Richardsonov broj, vertikalno smicanje vjetra, horizontalna divergencija, vrtložnost, deformacija te umnožak vertikalnog smicanja i deformacije. Ulazna polja temperature i vjetra po točkama mreže za računanje indikatora CAT-a dobivena su objektivnom metodom interpolacije. Za odabrane situacije, vektori vjetra po plohama u svakoj točki sondaže rastavljeni su na u i v komponente. Ovim radom potvrđeno je da Richardsonov broj, koji izravno proizlazi iz teorije o fizikalnom mehanizmu CAT-a, u praksi nije najbolji indikator. Drugi indikatori računati u ovom radu pokazali su se kao bolji indikatori nastupanja CAT-a. Rezultati dobiveni izračunom, a uzimajući u obzir kritične vrijednosti za nastupanje CAT-a, u dobroj mjeri potvrđuju prognoziranu pojavu CAT-a. Izračunate vrijednosti indikatora CAT-a projicirane su na mrežu točaka (8x8), prostornog koraka 100 km koja pokriva Hrvatsku i susjedne zemlje. Vertikalne deformacije su računate preko sloja debljine 50 hPa konvertirano u razliku po visini računate u metričkom sustavu, gdje debljina sloja varira od 1000 m za niže slojeve (300 do 400 hPa), 1500 m (200-250 hPa) i 2000 m za sloj 150-200 hPa. Radnja se bazira na prijašnjim istraživanjima mr.sc. Katarine Stanković, koja je vodila ovu radnju u početnoj fazi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1193086-1311 - Bazične ORografske Atmosferske cirkulacije u Hrvatskoj (BORA) (Grisogono, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Branko Grisogono
(mentor)