Pregled bibliografske jedinice broj: 30220
Planiranje i prgramiranje sportsko-rekreacijske ponude u turizmu Hrvatske
Planiranje i prgramiranje sportsko-rekreacijske ponude u turizmu Hrvatske, 1997., doktorska disertacija, Fakultet za fizičku kulturu, Zagreb
CROSBI ID: 30220 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Planiranje i prgramiranje sportsko-rekreacijske ponude u turizmu Hrvatske
(Planning and programming of sport-recreation offer in croatian tourism)
Autori
Andrijašević, Mirna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet za fizičku kulturu
Mjesto
Zagreb
Datum
22.12
Godina
1997
Stranica
250
Mentor
Bartoluci, Mato
Ključne riječi
sportska rekreacija; turizam; programi; zdravlje
(sports recreation; tourism; programms; health)
Sažetak
Sportska rekreacija i turizam predstavljaju društveno-ekonomske pojave koje u posljednjim desetljećima ovoga stoljeća poprimaju masovni karakter.
Povećanje slobodnog vremena i sredstava potrošnje, sve kvalitetnija i brža prometna povezanost uvjetovali su naglu ekspanziju turizma i sportske rekreacije.
Kao mogući sanogeni čimbenik sportska rekreacija ima sve veću ulogu u svakodnevnom životu čovjeka, a u turizmu postaje generatorom mnogobrojnih funkcija. Proizašla iz potreba suvremenog načina života, sportska se rekreacija služi znanstvenim spoznajama na temelju kojih precizno definira kineziološke programe u funkciji očuvanja i unapređenja zdravlja.
Sportska rekreacija pripada primijenjenoj kineziološkoj znanosti koja u funkciji bioantropoloških potreba čovjeka primjenjuje kineziološke stimuluse na temelju znanstvenih kriterija.
Analizom rezultata dobivenih istraživanjem u ovom radu na temelju sociodemografske strukture anketiranih, domaćih i inozemnih turista, utvrđen je visoki postotak interesa za sadržajima sportske rekreacije u turizmu, a visoko ocijenjeni ponuđeni programi u anketi potvrđuju interes i opravdanost njihove praktične primjene u turizmu.
Pregledom rezultata ispitanici tendiraju višem ocjenjivanju predloženih programa i to za izborne programirane aktivne odmore (oko 70% ispitanika ocijenilo je programe ocjenom od 7 do 10), dok je kod predloženih ciljanih programiranih aktivnih odmora vrijednost još i viša (80% ispitanika dalo je ocjene od 7 do 10 ). U sociodemografskom prostoru dobro je pokriven prostor interesa za aktivnom načinom odmaranja u turizmu i uključivanja sportsko-rekreacijskih sadržaja u turističku ponudu (95% ispitanika ima pozitivan stav prema aktivnom uključivanju u različite sportske sadržaje).
Temeljem iskazanih potreba za programima sportske rekreacije u turizmu, u ovom istraživanju utvrđeni su kriteriji za planiranje i programiranje kinezioloških aktivnosti primjerenih različitim strukturama turista.
Znanstvena aosnovica za postavljanje kriterija utvrđena je na temelju istraženih potreba, interesa, stavova i mišljenja određenih skupina turista prema različito strukturiranim programima kineziološke rekreacije.
Postavljeni kriteriji i standardi su osnovica za oblikovanje sportsko-rekreacijskih i zdravstveno-preventivnih programa u turizmu.
Znanstveno utemelčjeni programi ostvarit će svoju potpunu ulogu i značaj u izvansezonskom turizmu, što bi trebalo doprinijeti unapređenju turističke djelatnosti u cjelini.
Izvorni jezik
Hrvatski