Pregled bibliografske jedinice broj: 302196
Neka razmišljanja o posljedicama epidemije crne smrti 1348. godine u Dubrovniku
Neka razmišljanja o posljedicama epidemije crne smrti 1348. godine u Dubrovniku // Ekonomska i ekohistorija - casopis za gospodarsku povijest i povijest okolisa, 2 (2006), 2; 5-21 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 302196 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neka razmišljanja o posljedicama epidemije crne smrti 1348. godine u Dubrovniku
(Some reflections upon the impact of the Black Death epidemics in 1348 in Dubrovnik)
Autori
Ravančić, Gordan
Izvornik
Ekonomska i ekohistorija - casopis za gospodarsku povijest i povijest okolisa (1845-5867) 2
(2006), 2;
5-21
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
crna smrt; kuga; Dubrovnik; srednji vijek
(Black Death; plague; Dubrovnik; Middle Ages)
Sažetak
U ovom članku autor analizira neka pitanja u svezi utjecaja Crne smrti iz 1348. na oblikovanje društvenog života Dubrovnika tijekom sljedećih desetljeća, te je li bila prekretnicom dubrovačkog razvoja. Svi izvori svjedoče o velikom demografskom padu. Međutim, zasad nije moguće točnije utvrditi razmjere demografskog gubitka. S druge strane, velik utjecaj na gospodarstvo neupitan je jer je demografski pad uzrokovao trajni porast cijena. Prema svemu sudeći, epidemija je izazvala veliki strah i osvijestila mnoge o vlastitoj smrtnosti i malenkosti pred onim što su smatrali božanskom providnošću. Samim time kuga 1348. godine bila je tek prvi udarac na mentalne sklopove i shvaćanja onovremenih ljudi. Čini se da su preživjeli mislili kako su nakon epidemije “ izbjegli” najgorem. Međutim, njihov stav prema bolesti u osnovi se nije promijenio. Tome u prilog zorno svjedoči činjenica da su gotovo jednako pogubne bile i epidemije tijekom 60-ih godina istoga stoljeća. Djelovanje dubrovačkih vlasti, glede obuzdavanja bolesti u gradu, ostalo je jednako nedjelotvorno kao i tijekom pogubnih mjeseci 1348. godine. Promjena svijesti glede epidemije i mogućnosti njenog sprečavanja i kontrole može se uočiti tek iza 1377. godine i uvođenja prve karantene. Iz svega navedenog proizlazi da je epidemija s polovice 14. stoljeća označila tek prvi korak u mijeni društvene stvarnosti srednjovjekovnog Dubrovnika. Odnos prema životu i smrti značajnije će se promijeniti tek s učestalim pojavama epidemije u Gradu i njegovoj okolici. Međutim, pri tome nikako ne treba izostaviti druge gospodarske i političke čimbenike koji su nesumnjivo doprinijeli toj mijeni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
019-0190610-0590 - Grad hrvatskog srednjovjekovlja: društvene strukture, topografija, urbani život (Benyovsky Latin, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- EconLit