Pregled bibliografske jedinice broj: 299753
U sjeni Hvara: Razvoj luke Stari Grad
U sjeni Hvara: Razvoj luke Stari Grad // Luke istočnog Jadrana, zbornik Pomorskog muzeja Orebić / Kozličić, Mithad ; Piplović, Stanko ; Radić, Danka (ur.).
Orebić: Zaklada dr. Cvito Fisković, 2006. str. 223-244 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 299753 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
U sjeni Hvara: Razvoj luke Stari Grad
(In Shadow of the Town Hvar: Development of the Port of Stari Grad)
Autori
Bratanić, Mateo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Luke istočnog Jadrana, zbornik Pomorskog muzeja Orebić
/ Kozličić, Mithad ; Piplović, Stanko ; Radić, Danka - Orebić : Zaklada dr. Cvito Fisković, 2006, 223-244
ISBN
953-98441-2-6
Skup
Luke istočnog Jadrana
Mjesto i datum
Orebić, Hrvatska, 10.05.2002. - 11.05.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hvar; Stari Grad; luka; razvoj luke; komparativna analiza
(Hvar; Stari Grad; port; development of ports; comparative analysis)
Sažetak
Otok Hvar imao je u prošlosti nekoliko luka koje su bile od većeg značenja u dužjadranskoj plovidbi. Kao najznačajnija ističe se luka samog grada Hvara, zatim luke naselja Jelse i Vrboske, a na samom istočnom rtu nalazi se značajna točka za plovidbenu orijentaciju – Sućuraj. Osim ove tri, posebnu važnost ima i luka naselja Stari Grad koje se smjestilo na sjeverozapadnoj strani otoka, duboko na kraju istoimenog zaljeva. Ovo naselje pripada nizu najstarijih na istočnojadranskoj obali. Naseljeno još u predkolonizatorsko doba, posebnu važnost dobiva grčkom kolonizacijom 385/4. god. pr. Kr., u 5. st. postaje jedna od točaka ranokršćanskog kulta, u 12. st. to je sjedište hvarske biskupije, u 16. jedno od značajnih renesansnih sjedišta na obali, da bi u 19. st. mjesto doživjelo svoje najsjajnije trenutke razvojem brodarstva, prekomorske trgovine i ribolova. Sam fizički izgled naselja bio je uvjetovan tim konjunkturnim trenutcima njegove prošlosti. Smješteno uz samo more naselje je funkcioniralo kao i luka koja je servisirala i znatan dio unutrašnjosti središnjeg dijela otoka koje većim dijelom prekriva plodno polje (ager Pharensis, campus Santi Stephani). Značaj grada Hvara neraskidivo je isprepleten s važnošću Staroga Grada. Njihova konjunkturna kretanja upravo su isprepliću i nadovezuju jedno na drugo ; tako kad jedno naselje raste drugo opada i obrnuto. U radu se donosi analiza ovih odnosa i njihov utjecaj na razvoj Staroga Grada do kraja 19.st.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-2690754-0755 - Razvitak pomorstva i geografskih spoznaja na hrvatskom Jadranu (Kozličić, Mithad, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Mateo Bratanić
(autor)