Pregled bibliografske jedinice broj: 299018
Modeli kovarijance longitudinalnih mjerenja težina mladih simentalskih bikova
Modeli kovarijance longitudinalnih mjerenja težina mladih simentalskih bikova // Zbornik sažetaka: 43. hrvatski i 2. međunarodni simpozij agronoma, 13. - 16. veljače, Opatija, Hrvatska / Pospišil, Milan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 202-203 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 299018 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeli kovarijance longitudinalnih mjerenja težina mladih simentalskih bikova
(Covariance models for longitudinal weight measurements of young Simmental bulls)
Autori
Kapš, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka: 43. hrvatski i 2. međunarodni simpozij agronoma, 13. - 16. veljače, Opatija, Hrvatska
/ Pospišil, Milan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 202-203
ISBN
978-953-6135-56-1
Skup
43. hrvatski i 2. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.02.2007. - 16.02.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
bik; heritabilitet; heterogenost varijance; Legendre polinom; simentalac
(bull; heritability; heterogeneity of variance; Legendre polynomial; Simmental cattle)
Sažetak
Cilj istraživanja je bio analizirati heterogenost varijanci i kovarijanci težine mladih simentalskih bikova te definirati optimalni model za procjenu genetskih parametara i uzgojnih vrijednosti. Korišteni su podaci težina 1360 bičića vaganih svaki mjesec u dobi od 6 do 12 mjeseci. Za procjenu genetskih parametara korišteni su modeli s ponovljenim mjerenjima gdje su dob bičića i sezona x godina definirani kao fiksni, a aditivni genetski, stalni i promjenjivi okolišni kao slučajni utjecaji. Slučajni utjecaji definirani su kao jednostavne kategoričke varijable ili koristeći Legendre polinome. Za objašnjenje varijabilnosti korišteni su homogeni, dijagonalni, autoregresivni, eksponencijalni, Gaussov, nestrukturirani model, ili Legendre polinomi. U procjeni parametara korišten je REML, a primjerenost modela je provjerena pomoću grafikona ostataka i funkcija kovarijanci, logaritama maksimuma 'likelihood' funkcija i Akaike kriterijem. Model s nestrukturiranom varijabilnosti okoline i Legendre polinomom za aditivni genetski utjecaj pokazao se najbolji. Heritabiliteti procijenjeni tim modelima bili su od 0.35 do 0.40, a aditivna genetska korelacija između mjerenja od 0.82 do 1.00. Model s dijagonalnom strukturom za varijabilnost promjenjive okoline i Legendre polinomima za ostale slučajne utjecaje je nešto slabiji nego model s nestrukturiranom varijabilnosti ali ima manje parametara što omogućuje lakšu procjenu, pogotovo ako postoji veći broj mjerenja po bičiću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA