Pregled bibliografske jedinice broj: 298829
Utjecaj dušikovih spojeva na izlučivanje proteina i topivih fenola u embriogenoj kulturi bundeve (Cucurbita pepo L.)
Utjecaj dušikovih spojeva na izlučivanje proteina i topivih fenola u embriogenoj kulturi bundeve (Cucurbita pepo L.), 2006., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 298829 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj dušikovih spojeva na izlučivanje proteina i topivih fenola u embriogenoj kulturi bundeve (Cucurbita pepo L.)
(Effects of nitrogen compounds on secretion of proteins and soluble phenolic compounds in embryogenic culture of pumpkin (Cucurbita pepo L.))
Autori
Garić, Rade
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.09
Godina
2006
Stranica
42
Mentor
Mihaljević, Snježana
Ključne riječi
dinamika rasta; dušikovi spojevi; fenoli; izvanstanični proteini; pH; somatska embriogeneza
(extracellular proteins; nitrogen compounds; pH; phenolic compounds; somatic embryogenesis; tissue growth)
Sažetak
Istraživanja su provedena s ciljem pojašnjavanja učinka dušikovih soli na razvoj somatskih embrija bundeve. Dosadašnja istraživanja pokazala su da podloga s amonijakom kao jedinim izvorom dušika koči polarni razvoj embrija bundeve te su u tkivu uglavnom zastupljeni globularni embriji. Suprotno tome, podloga s većim udjelom nitrata potiče polarni razvoj embrija te u embriogenom tkivu dominiraju embriji s razvijenim kotiledonima. Ispitan je učinak dušikovih soli na rast, metabolizam i izlučivanje proteina i topivih fenola u kulturama triju embriogenih linija bundeve tijekom 15 dana kultivacije u suspenziji. Kinetika rasta tkiva određena je mjerenjem prirasta svježe i suhe mase tkiva i potrošnje glukoze iz podloge. Podloga s NH4+ kao jedinim izvorom dušika usporavala je rast embriogenog tkiva, a uočeno je i značajno zakiseljavanje podloge tijekom pokusa. Dodatkom MES-a vrijednost pH podloge je stabilizirana, što je potaklo rast tkiva i izlučivanje izvanstaničnih proteina. Razvio se manji postotak globularnih embrija, ali nije došlo do daljnjeg razvoja embrija. Ponovno snabdjevanje nitratima pojačalo je rast embriogenog tkiva, prethodno kultiviranog na podlozi s amonijevim ionima kao jedinim izvorom dušika. Podloga MSCNaNO3 potakla je pojačano izlučivanje proteina i fenola u podlogu. Imunodokazivanjem je utvrđeno prisutstvo proteina 14-3-3 u uzorcima ukupnih staničnih proteina sve tri embriogene linije. Usporednom analizom profila izvanstaničnih proteina, razine glikozilacije i prisutstva izvanstanične endohitinaze EP3 utvrđene su razlike uzokovane sastavom i vrijednosti pH hranidbene podloge.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0119111
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Snježana Mihaljević
(mentor)