Pregled bibliografske jedinice broj: 297575
Prilagodba neenzimske metode s Ellmanovim reagensom za određivanje glutationa u tkivima štakora
Prilagodba neenzimske metode s Ellmanovim reagensom za određivanje glutationa u tkivima štakora, 2007., diplomski rad, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 297575 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilagodba neenzimske metode s Ellmanovim reagensom za određivanje glutationa u tkivima štakora
(Adjustment of non-enzymatic method with Ellman's reagent for determination of glutathione in rat tissues)
Autori
Orešković, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.05
Godina
2007
Stranica
46
Mentor
Šimić, Branimir
Ključne riječi
glutation; neenzimsko određivanje GSH; epididimis; prostata; testis
(glutathione; non-enzymatic GSH determination; epididymis; prostate; testicle)
Sažetak
Najvažniji neenzimski antioksidans je glutation (GSH) – tripeptid glutamata, cisteina i glicina. U organizmu ima višestruke uloge od kojih su najbitnije detoksikacija ksenobiotika i antioksidativna obrana reproduktivnih organa. Kao stanični biomarker, vrlo je značajan u identificiranju oksidativnog stresa u organizmu. Razvijene su mnoge metode za njegovo određivanje, a najpoznatije su enzimske metode po Ellmanu. U ovom radu prilagođavala se metoda čija je osnova neenzimska reakcija s Ellmanovim reagensom, a koja je prikladna za izvođenje u jednostavnim laboratorijskim uvjetima i s manjim brojem uzoraka. Količina GSH u uzorku određivala se spektrofotometrijski. Potvrđena je izvrsna linearnost u mjernom području do 200 nmol, a preciznost višekratnim mjerenjima više uzoraka unutar pokusa (%v = 2, 47– 4, 23%) i između pokusa (%V = 1, 27– 3, 08%). Točnost metode provjeravala se metodom dodatka standarda u uzorke tkiva štakora s iskorištenjem od 97– 103% te metodom promjene volumena dodanog uzorka. Određena je količina GSH u tkivu testisa (2, 98± 0, 104 nmol GSH/mg tkiva), epididimisa (1, 54± 0, 104 nmol GSH/mg tkiva) i prostate (0, 99± 0, 100 nmol GSH/mg tkiva). Ispitani su uvjeti čuvanja supernatanta tkiva štakora i utvrđeno je da čuvanjem pri – 20 ^0C ne dolazi do značajnih promjena količina GSH u supernatantu tijekom 21 dana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
058-0582184-2232 - Endokrino-aktivne supstancije u hrani i oštećenja reproduktivnog sustava (Šimić, Branimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Branimir Šimić
(mentor)