Pregled bibliografske jedinice broj: 297434
NEGATIVE ENVIRONMENTAL IMPACTS DUE TO GLOBAL BIODIESEL PRODUCTION
NEGATIVE ENVIRONMENTAL IMPACTS DUE TO GLOBAL BIODIESEL PRODUCTION // Goriva i maziva, 46 (2007), 2; 103-128 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 297434 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
NEGATIVE ENVIRONMENTAL IMPACTS DUE TO GLOBAL BIODIESEL PRODUCTION
Autori
Kurevija, Tomislav
Izvornik
Goriva i maziva (0350-350X) 46
(2007), 2;
103-128
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
biodizelsko gorivo; metilni ester repičinog ulja; metilni ester palminog ulja; gledište ekonomske ekologije; gledište održivog razvoja
(biodiesel fuel; rapeseed oil methyl esther; palm oil methyl esther; economic ecology viewpoint; sustainable development viewpoint)
Sažetak
Količina fosilnog goriva koje čovječanstvo danas utroši tijekom jedne godine sačinjena je od organske materije koja je sadržavala 44×1015kg ugljika, što je 400 puta veća količina u odnosu na trenutnu biološku godišnju proizvodnu kvotu organske materije našega planeta. Ovako velika potrošnja fosilnih goriva dovela je do uvođenja biogoriva kao jednog od alternativnih izvora energije, a koje je nužno za smanjenje ovisnosti o fosilnim ugljikovodicima i emisije ugljičnog dioksida u atmosferu. Stoga je Europska Unija donijela cilj o povećanju udjela biogoriva na 5, 75% u transportnom sektoru do 2010. godine. Biodizel se često naziva čistim, ekološkim i obnovljivim gorivom ali ako se cijela situacija promatra globalno, biodizel bi se također mogao nazvati i kao jednim od najopasnijih izvora energije po Zemljin ekosustav. Glavna opasnost od znatnog povećanja korištenja biogoriva dolazi zbog krčenja šuma kako bi se osiguralo neophodno tlo za uzgoj različitih usjeva. Svake godine velike površine tropskih prašuma JI. Azije i J. Amerike nepovratno su izgubljene zbog potražnje transportnog sektora za biogorivom. Milijuni hektara šuma zadnjih su godina pretvoreni u plantaže palmi i šećerne trsk, e ugrožavajući tako ekosustav i opstanak mnogih životinjskih i biljnih vrsta. Krčenje šuma najčešće se provodi izazivanjem požara i isušivanjem prašumskih tresetnih močvara. Izgaranje drveta i oksidacija treseta tijekom sušenja uzrokuje oslobađanje ogromnih količina ugljičnog dioksida u atmosferu, što je u suprotnosti s nazivom biodizela kao ''CO2 uravnoteženog goriva''. Stoga, svaki energetski proces i alternativno gorivo prije globalne upotrebe mora biti promatrano i valorizirano kroz 4E princip: ekološki, energetski, ekonomski i edukacijski.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951322-1340 - Zbrinjavanje ugljikovog dioksida iz geotermalnih i ugljikovodičnih ležišta (Golub, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Kurevija
(autor)