Pregled bibliografske jedinice broj: 296204
Promjene rodnih uloga u procesima modernizacije: usporedba Austrije i Hrvatske
Promjene rodnih uloga u procesima modernizacije: usporedba Austrije i Hrvatske // Acta Iadertina, 3 (2007), 3; 55-71 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 296204 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promjene rodnih uloga u procesima modernizacije: usporedba Austrije i Hrvatske
(The Change of Gender Roles in Processes of Modernization: A Comparison of Austria and Croatia)
Autori
Tomić-Koludrović, Inga ; Lončarić, Danijela
Izvornik
Acta Iadertina (1845-3392) 3
(2007), 3;
55-71
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
austrijsko društvo; hrvatsko društvo; obitelj; "prva" i "druga" modernost (Beck); rad; religioznost; rodne uloge; tradicionalni i moderni identiteti
(Austrian society; Croatian society; family; "first" and "second" modernity (Beck); gender roles; religiosity; traditional and modern identities; work)
Sažetak
Članak se bavi usporedbom rodnih uloga u području rada, obitelji i unutrašnjeg svijeta u Austriji i Hrvatskoj na prijelazu iz dvadesetog u dvadeset i prvo stoljeće. Rodne uloge u navedenim područjima promatraju se kao indeks stupnja moderniziranosti dvaju društava, a usporedba je obavljena na temelju rezultata istraživanja koje su proveli i obradili Zulehner (2003) i Tomić-Koludrović/Kunac (2000). Istraživanja nisu posve usporediva ali pružaju dovoljno elemenata za poopćivanje rezultata dobivenih u pojedinim područjima (rad, obitelj, odnos prema djeci, odnos prema religioznosti). Teorijski okvir u koji se interpretacija rezultata smješta jest Beckova (1986) teorija o dvije modernosti ("prvoj", "jednostavnoj", ili "industrijskoj", te "drugoj" ili "refleksivnoj" modernosti, karakterističnoj za postindustrijski modernizirana društva). Interpretacija rezultata istraživanja pokazuje da je tijekom devedesetih godina dvadesetog stoljeća u Austriji došlo do promjene od tradicionalnih prema modernim rodnim identitima. Taj je pomak od tradicionalnosti prema modernosti u Austriji zahvatio oba spola, ali je ipak znatno izraženiji kod žena. U Hrvatskoj je, pak, u istom razdoblju zabilježen obrnuti pomak prema retradicionalizaciji rodnih uloga. Na temelju rezultata uspoređivanih istraživanja može se zaključiti da je Austrija u istraživanom razdoblju sve više funkcionirala kao društvo "druge modernosti", dok je tranzicijsko hrvatsko društvo pokazivalo miješanje prevladavajuće tradicionalnih elemenata s elementima koji indiciraju i "prvu" i "drugu" modernost. I u Austriji su, u istraživanom području, nazočni tradicionalni elementi, ali su oni ondje jasno odvojeni od modernih. Hrvatsko društvo miješa različite elemente, što potvrđuje tezu da se u njemu istodobno odvijaju dva modernizacijska procesa ("jednostavna" i "refleksivna" modernizacija).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-0762385-2380 - Hrvatsko društvo: identitet, mobilnost i nove tehnologije (Tomić-Koludrović, Inga, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Inga Tomić-Koludrović
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Cambride Scientific Abstracts
- San Diego