Pregled bibliografske jedinice broj: 29573
Metamorfne reakcije u amfibolskim stijenama Moslavačke gore
Metamorfne reakcije u amfibolskim stijenama Moslavačke gore, 1999., doktorska disertacija, PMF, Zagreb
CROSBI ID: 29573 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metamorfne reakcije u amfibolskim stijenama Moslavačke gore
(Metamorphic reactions in the amphibolitic rocks from Moslavačka gora)
Autori
Balen, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
PMF
Mjesto
Zagreb
Datum
20.04
Godina
1999
Stranica
264
Mentor
Bermanec, Vladimir
Ključne riječi
amfibolske stijene; parageneze; ravnoteže; reakcije; P-T-t evolucije stijene
(amphibolitic rocks; parageneses; equilibria; reactions; P-T-t evolution of the rock)
Sažetak
Amfibolske stijene koji sadrze zonalne amfibole odlikuju se vrpcastim teksturama ("sendvic") s tri razlicite mineralne asocijacije: granatskom asocijacijom u "centru" stijene (grosular-klinozoisit-klinopiroksen-plagioklas) okruzenom klinopiroksenskom asocijacijom (klinopiroksen-plagioklas-titanit) i ulozenom u amfibolsku asocijaciju (hornblenda-klinopiroksen-plagioklas-ilmenit-kvarc). Promjene u P-T uvjetima pri nastanku amfibolskih stijena su zabiljezene u rastu amfibolskih zrna i promjenama u modalnom sastavu minerala u paragenezama. Varijacije u kemijskom sastavu i boji amfibola interpretirane su kroz spregnute supstitucije u amfibolu i reakcijama s mineralima tijekom promjene metamorfnih (P, T, fO2) uvjeta.
Polifazni metamorfizam je karakteriziran s dva glavna metamorfna dogadaja. Kod prvog metamorfnog dogadaja parageneze su metamorfozirane uz Barrovianski geotermalni gradijent od 28-35 °C/km. Prilikom drugog metamorfnog dogadaja intruzija granitnog tijela uzrokovala je metamorfizam visoke temperature i niskih tlakova uz geotermalni gradijent veci od 60 °C/km.
Raspodjela elemenata kao i petrografski podaci (reliktne strukture) i terenska opazanja sugeriraju da su protoliti amfibolskih stijena bili: 1) bazalti morskog dna toleitnog sastava za orto- varijetete i 2) lapori ili tufovi u izmjeni s kalcijskim metasedimentima za para-varijetete. Takav prvotni magmatsko-sedimentni kompleks mogao je biti generiran dijelom u oceanskom podrucju a dijelom u podrucju magmatskog luka a zatim metamorfoziran u pretpostavljenoj subdukcijskoj zoni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija