Pregled bibliografske jedinice broj: 2950
Zaštita izvorišta pitke vode pri prostornom i urbanističkom planiranju
Zaštita izvorišta pitke vode pri prostornom i urbanističkom planiranju // Hrvatski prostor - temeljno nacionalno dobro : okrugli stol UIH / Milas, Dinko M. (ur.).
Zagreb: Urbanistički institut Hrvatske, 1997. str. 10-17 (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 2950 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaštita izvorišta pitke vode pri prostornom i urbanističkom planiranju
(Water Source Protection by Space and Urban Planning)
Autori
Biondić, Božidar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Hrvatski prostor - temeljno nacionalno dobro : okrugli stol UIH
/ Milas, Dinko M. - Zagreb : Urbanistički institut Hrvatske, 1997, 10-17
ISBN
953-97418-0-7
Skup
Okrugli stol Hrvatski prostor - temeljno nacionalno dobro
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.12.1997
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Sažetak
Vodni resursi imaju strateški značaj za budući razvoj Republike Hrvatske, pa je prema tome njihovu zaštitu neophodno uvrstiti kao jednu od najznačajnijih podloga pri izradi strategije razvoja prostora i regionalnog prostornog i urbanističkog planiranja. Posebno se to odnosi na podzemne vode, na koje je danas vezano više od 90% vodoopskrbe naših gradova i naselja. Prostor Republike Hrvatske u odnosu na prirodne uvjete, pa tako i vodne resurse dijeli se na tri osnovne cjeline. To su Panonski bazen, planinsko krško područje Dinarida i Jadransko more. Temeljne značajke Panonskog bazena su prostorne ravnice uz Dunav, Savu i Dravu, brdsko područje između Save i Drave, i izolirani bazeni unutar brdskog područja. Glavne rezerve podzemne vode vezane su za velike međuzrnske vodonosnike uz Savu i Dravu, ali to je ujedno i prostor velike urbanizacije, pa prema tome i problema s očuvanjem kakvoće vode. Za pretežito planinsko i brdovito područje Dinarida karakteristični su prostorni krški karbonatni vodonosnici izuzetno bogati podzemnom vodom, ali neravnomjernog sezonskog rasporeda, pa ljetna sušna razdoblja znaju biti uzrok ozbiljnih nedostataka vode u tim prostorima. Obzirom na velike brzine kretanja vode u krškom podzemlju i generalno povećane ugroženosti krških vodonosnika, mudro prostorno i urbanističko planiranje može u najvećoj mjeri doprinijeti zaštiti tih vrijednih vodnih resursa. Jadranski pojas s brojnim otocima je sigurno najdeficitarniji pitkom vodom. Danas je samo na 2 veća otoka organizirana samostalna vodoopskrba (Cres, Krk), na 11 otoka se koriste vlastiti resursi samo djelomično, a svi ostali otoci su praktički bez vode, odnosno orijentirani pretežito na kišnicu ili uglavnom bočate podzemne vode. Preventivna zaštita vodnih resursa sa svim navedenim problemima može se provesti jedino kroz optimalizaciju korištenja prostora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA