Pregled bibliografske jedinice broj: 294282
Žene i znanstvena fantastika: analiza britanske i američke ZF-književnosti
Žene i znanstvena fantastika: analiza britanske i američke ZF-književnosti // Sociologija sela : časopis za istraživanja prostornoga i sociokulturnog razvoja Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, 4 (2006), 174; 461-483 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 294282 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Žene i znanstvena fantastika: analiza britanske i američke ZF-književnosti
(Women and Science Fiction: Analysis of British and American Science Fiction Literature)
Autori
Maskalan, Ana
Izvornik
Sociologija sela : časopis za istraživanja prostornoga i sociokulturnog razvoja Institut za društvena istraživanja u Zagrebu (0038-0326) 4
(2006), 174;
461-483
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
znanstvena fantastika ; žena ; kognitivno otuđenje ; Frankenstein
(science fiction ; woman ; cognitive estrangement ; Frankenstein)
Sažetak
U ovom se članku analizira književni žanr znanstvene fantastike (kratica ZF) te se, kroz povijesni presjek toga žanra, problematizira položaj žene kao znanstvenofantastičnog lika i kao autorice ZF-romana. Znanstvenu je fantastiku teško definirati, jer ona odudara od zahtjeva konvencionalne književnosti. Ipak, ono što se može reći za sva ZF-djela jest osjećaj čuđenja što ga ona izazivaju kod čitatelja, tj. kognitivno otuđenje-svijest o razlikama književnoga i stvarnog svijeta, čime se ostvaruje kritička analiza realnosti i sebstva. Bez obzira na obilje tema i razna zanimljiva filozofska promišljanja prisutna u tome često prezrenom žanru, znanstvenu fantastiku žene ne čitaju i ne pišu u onom razmjeru u kojem to čine muškarci. Taj se stav potkrepljuje povijesnim pregledom tema i autora/ica znanstvene fantastike od njezinih korijena u utopijskim fantazijama 17. stoljeća te goticizma Mary Shelley, preko američke ere magazina, britanskog Novog vala, pa do cyberpunka. Zaključak koji se nameće jest da se radi o književnosti koja zanemaruje ženski rod ili ga izravno ponižava, opisujući žene najčešće kao žrtve ili trofeje. Ženski su likovi rijetki i tipizirani. Autorica znanstvene fantastike je malo i uglavnom pišu pod pseudonimom. Kao što znanost stoljećima nije uključivala žene u svoje redove, odričući im moral i um, tako i znanstvena fantastika, žanr koji često stavlja znanost u centar svoga interesa, preuzima gotovo jednak stav. Tek odnedavno ženama se, kroz pojavu meke znanstvene fantastike, pruža mogućnost uvođenja vlastitih tema i promišljanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0100010
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Profili:
Ana Maskalan
(autor)