Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 293723

Moliški Hrvati. Rekonstrukcija kreiranja i reprezentacije jednog etničkog identiteta


Perinić, Ana
Moliški Hrvati. Rekonstrukcija kreiranja i reprezentacije jednog etničkog identiteta // Etnološka tribina. Godišnjak hrvatskog etnološkog društva, 36 (2006), 29; 91-106 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)


CROSBI ID: 293723 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Moliški Hrvati. Rekonstrukcija kreiranja i reprezentacije jednog etničkog identiteta
(The Molise Croats. Reconstruction of Creating and Representating of One Ethnic Identity)

Autori
Perinić, Ana

Izvornik
Etnološka tribina. Godišnjak hrvatskog etnološkog društva (0351-1944) 36 (2006), 29; 91-106

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni

Ključne riječi
moliški Hrvati; Italija; identitet
(Molise Croats; Italy; identity)

Sažetak
Moliški Hrvati, najmanja i najstarija hrvatska dijaspora u Europi, svoj su identitet očuvali kroz pet stoljeća prvenstveno zahvaljujući svojem jeziku koji je osnovno obilježje različitosti u odnosu na susjedne talijanske i imigrantske zajednica juga Italije. Primijenimo li 6 glavnih obilježja etnije britanskog sociologa A. D. Smitha na zajednicu moliških Hrvata, postaje očito koliko je identitet kompleksna i dinamična tvorevina. Njihov je etnonim konstruiran znanstveno, lingvistički i povijesno, stvoren tek polovicom 19. stoljeća kada je otkrivena slavenska enklava na jugu Italije, koja govori južnoslavenskim jezikom. Pradomovinu imenuju neodređenom, polumitskom sintagmom "s onu ban(d)u mora", a jezik jednostavno zovu "na našo". Zajednička povijest u slučaju moliških Hrvata može se pratiti u pradomovini, tijekom migracije i doseljavanja, u novoj domovini te, na kraju, nakon "otkrića zajednice" u odnosu na njezine prave i potencijalne pretke i pradomovinu. Jezik je najvažniji marker različitosti i najsnažnije identifikacijsko obilježje ove zajednice. Upravo je preko jezika u 19. stoljeću ona zamijećena. Znanstveno je potvrđena teorija da moliški Hrvati dolaze s podbiokovsko-neretvanskog područja južno od Cetine, gdje se govorio štokavskoikavsko-čakavski dijalekt. Značenje religije vidljivo je u pisanim dokazima o naseljavanju slavenskih izbjeglica i prebjega pronađenim na sakralnim građevinama juga Italije te u važnoj ulozi crkve kao mjesta na kojemu su sa svećenicima mogli govoriti "na našo". Sačuvani su i neki običaji donijeti iz pradomovine, elementi materijalne kulture i usmeno pjesništvo. S time u vezi, pojava lika Ive Karlovića u usmenim pjesmama izazvala je interpretacije (mogućnost datacije, kolektivno sjećanje na tursku opasnost) koje u usmenoknjiževnim analizama nisu uobičajene. Prostor na kojem žive moliški Hrvati označava geografska i prometna izoliranost, koja je dodatno pogodovala su stvaranju još jednog "otoka" netalijanske zajednice koja se očuvala zahvaljujući slaboj integriranosti, lokalizmu i svojevrsnoj "inzularnosti" juga Italije u odnosu na njezin sjever. U obnovljenu interesu i brizi "pradomovine" za moliškohrvatsku zajednicu pojavljuju se govori o "buđenju" i jačanju zaboravljenog, izgubljenog etničkog identiteta, a mobilizirani su imaginariji i simbolika hrvatstva s ciljem isticanja i jačanja svijesti o povezanosti s "Hrvatima u domovini". Zaključno se može ustvrditi da moliškohrvatski identitet nije izgrađen na nizu objektivnih sličnosti i različitosti zajednice, već počiva na aktivnom bilingvizmu i bikulturalnosti koji su njegova glavna distinktivna obilježja.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Etnologija i antropologija



POVEZANOST RADA


Projekti:
196-1962766-2751 - Populacijska struktura Hrvatske - antropogenetički pristup (Rudan, Pavao, MZOS ) ( CroRIS)

Ustanove:
Institut za antropologiju

Profili:

Avatar Url Ana Perinić Lewis (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Perinić, Ana
Moliški Hrvati. Rekonstrukcija kreiranja i reprezentacije jednog etničkog identiteta // Etnološka tribina. Godišnjak hrvatskog etnološkog društva, 36 (2006), 29; 91-106 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
Perinić, A. (2006) Moliški Hrvati. Rekonstrukcija kreiranja i reprezentacije jednog etničkog identiteta. Etnološka tribina. Godišnjak hrvatskog etnološkog društva, 36 (29), 91-106.
@article{article, author = {Perini\'{c}, Ana}, year = {2006}, pages = {91-106}, keywords = {moli\v{s}ki Hrvati, Italija, identitet}, journal = {Etnolo\v{s}ka tribina. Godi\v{s}njak hrvatskog etnolo\v{s}kog dru\v{s}tva}, volume = {36}, number = {29}, issn = {0351-1944}, title = {Moli\v{s}ki Hrvati. Rekonstrukcija kreiranja i reprezentacije jednog etni\v{c}kog identiteta}, keyword = {moli\v{s}ki Hrvati, Italija, identitet} }
@article{article, author = {Perini\'{c}, Ana}, year = {2006}, pages = {91-106}, keywords = {Molise Croats, Italy, identity}, journal = {Etnolo\v{s}ka tribina. Godi\v{s}njak hrvatskog etnolo\v{s}kog dru\v{s}tva}, volume = {36}, number = {29}, issn = {0351-1944}, title = {The Molise Croats. Reconstruction of Creating and Representating of One Ethnic Identity}, keyword = {Molise Croats, Italy, identity} }

Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::


  • Demos
  • Europe de Revues
  • Ulrich International Periodical Directory
  • International Bibliography for Social Sciences





Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font