Pregled bibliografske jedinice broj: 290883
Interakcije metoda rada, radnih uvjeta i proizvodnosti rada pri sječi i izradi drva u proredama sastojina.
Interakcije metoda rada, radnih uvjeta i proizvodnosti rada pri sječi i izradi drva u proredama sastojina. // Glasnik za šumske pokuse, 28 (1990), 133-178 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 290883 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Interakcije metoda rada, radnih uvjeta i proizvodnosti rada pri sječi i izradi drva u proredama sastojina.
(Interactions of work methods, working conditions and work productivity in felling and processing of thinnings.)
Autori
Martinić, Ivan
Izvornik
Glasnik za šumske pokuse (0352-3861) 28
(1990);
133-178
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
šumarstvo; proizvodnost pri sječi i izradi drva; potrošnja goriva i maziva motornih pila; oštećivanje sastojine pri radu
(forestry; productivity in felling and primary conversion; fuel and lubricant consumption by the chainshaw; damaging stands in work)
Sažetak
Rad obuhvaća razmatranje i istraživanje utjecajnih činitelja na sječu i izradu drvnih sortimenata u proredama mladih sastojina. Cilj je rada bio istražiti organizacijsku, ekonomsku i ergonomsku razinu različitih modela sječe i izrade drva. U tu su svrhu mjereni: (1) pokazatelji proizvodnosti rada (utrošeno vrijeme i ostvareni učinci), (2) potrošnja goriva i maziva motornih pila, (3) opterećenja radnika bukom tijekom rada te (4) oštećivanje sastojine pri radu. Radovi su obavljeni u sastojini kitnjaka, bukve i graba na Bilogori, a obuhvaćeno je bilo pet načina sječe, izrade i privlačenja drva. Statističkom se obradom 1542 stabla pokazalo da postoje razlike među načinima sječe i izrade u pogledu većine istraživanih činitelja rada. Pri sječi i izradi oblovine i jednometarskoga ogrjevnoga drva utvrđena je dvostruko manja proizvodnost od one pri načinima gdje se uz oblovinu izrađivalo i višemetarsko industrijsko drvo. Potrošnja je goriva po jednom kubičnom metru bila obrnuto proporcionalna proizvodnosti rada, odnosno smanjivala se s povećanjem udjela višemetarskoga drva u izrađenom drvu i većim duljinama sortimenata. Za sve je načine dnevno trajanje rada sjekača pilom bilo u dopuštenim granicama. Dnevna razina buke prosječno je iznosila od 98 do 102 db(A) što je značajno iznad dopuštenih 90 db(A). Tijekom sječe, izrade i privlačenja drva oštećeno je 8 % stabala ili svako 12-to stablo. Obzirom na izvornost metodologije istraživanja rad je prinos šumarskoj znanosti, a zbog pionirskih rezultata na području proučavanja rada u proredama mladih sastojina od značajne je koristi za svakodnevnu šumarsku praksu.
Izvorni jezik
Hrvatski