Pregled bibliografske jedinice broj: 290619
Funkcija dodataka otopine za vlaženje
Funkcija dodataka otopine za vlaženje // Zbornik radova sa Znanstveno stručnog skupa Tiskarstvo 07 / Žiljak, Vilko (ur.).
Zagreb: FotoSoft (FS), 2007. str. 11 - 11 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 290619 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Funkcija dodataka otopine za vlaženje
(Function of the Additives in the Fountain Solutions)
Autori
Cigula, Tomislav ; Mahović Poljaček, Sanja ; Gojo, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova sa Znanstveno stručnog skupa Tiskarstvo 07
/ Žiljak, Vilko - Zagreb : FotoSoft (FS), 2007, 11 - 11
ISBN
978-953-7064-06-8
Skup
Znanstveno stručni skup Tiskarstvo 07
Mjesto i datum
Stubičke Toplice, Hrvatska, 15.02.2007. - 16.02.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
otopina za vlaženje; pH; vrijednost; plošni tisak; površinska napetost
(fountain solutions; offset printing; pH value; surface tension)
Sažetak
Plošni tisak je danas najzastupljenija tehnika tiska u svijetu, ali gledajući sam proces otiskivanja, ona je vrlo zahtjevna. To je jedina tehnika u kojoj se na tiskovnoj formi susreću dvije, po svojim fizikalno-kemijskim svojstvima, vrlo različite vrste tvari, otopina za vlaženje i boja. Ta činjenica za sobom povlači da je potrebno znati način djelovanja svake od njih. Prije nego se pogleda način djelovanja otopine za vlaženje, mora se napomenuti da prihvaćanje bojila, odnosno otopine za vlaženje, postavlja velik zahtjev na izradu tiskovne forme. U tom procesu se vrlo precizno trebaju odrediti mjesta na kojima će se svaka tvar adsorbiratii. Ako se postavi pitanje koja je uloga otopine za vlaženje u procesu plošnog tiska, moglo bi se reći da je odgovor na to pitanje vrlo jednostavan, spriječiti prihvaćanje bojila na slobodnim površinama, te zaštita tiskovne forme kod prekida rada tiskarskog stroja. U principu odgovor je točan, ali način na koji se ti procesi odvijaju, zaslužnost komponenata u bojilu, odnosno otopini za vlaženje u ostvarivanju te dvije zadatće je vrlo kompleksan. Dodatno, u procesu tiska se odvijaju procesi koji utječu na ponašanja i fizikalno-kemijska svojstva tiskovne forme, otopina za vlaženje, bojila, te kao posljedicu mogu imati otiske različite kvalitete. Stoga otopina za vlaženje sastavljena od vode i dodataka koji dinamički reguliraju i održavaju fizikalno-kemijska svojstva te na taj način održavaju približno jednake uvjete kroz trajanje otiskivanja neke naklade. Da bi otopina za vlaženje ispunila funkciju koja joj je namijenjena, ona se sastoji od nekoliko komponenti. U radu se razmatraju svojstva i djelovanje svake pojedine komponente u procesu vlaženja tiskovnih formi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija
Napomena
Prikazani rezultati proizašli su iz znanstvenog projekta br: 128-1201785-2228 "Razvoj metoda mjerenja površina tiskovnih formi" provedenog uz potporu Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta republike Hrvatske.
POVEZANOST RADA
Projekti:
128-1201785-2228 - Razvoj metoda mjerenja površina tiskovnih formi (Gojo, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb