Pregled bibliografske jedinice broj: 289788
Numerička analiza ploča s diskontinuitetima u nelinearnom području
Numerička analiza ploča s diskontinuitetima u nelinearnom području // Zbornik radova 6. Jugoslavenskog simpozija o plastičnosti
Zagreb: Društvo za mehaniku Socijalističke Republike Hrvatske, 1989. str. 36 - 43 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 289788 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Numerička analiza ploča s diskontinuitetima u nelinearnom području
(Numerical Analysis of the Plates with Discontinuities in Non-Linear Range)
Autori
Pustaić, Dragan ; Štok, Boris ; Hudoklin, Aleš
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 6. Jugoslavenskog simpozija o plastičnosti
/ - Zagreb : Društvo za mehaniku Socijalističke Republike Hrvatske, 1989, 36 - 43
Skup
6. Jugoslavenski simpozij o plastičnosti
Mjesto i datum
Opatija, Jugoslavija, 13.06.1989. - 15.06.1989
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Numerička analiza; tanka ploča; geometrijski diskontinuitet; nelinearna analiza; funkcija kompleksne varijable; metoda konačnih elemenata
(Numerical analysis; thin plate; geomertical discontinuity; non-linear analysis; function of complex variable; finite element method)
Sažetak
U članku je provedena elastična i elastoplastična analiza polja naprezanja u tankim pločama s različitim geometrijskim diskontinuitetima. Da bi se dobiveni rezultati mogli uspoređivati analiza je vršena istovremeno s dvije metode: numerički - pomoću metode konačnih elemenata i analitički - pomoću funkcija kompleksne varijable. problem je izuzetno složen, ukoliko oko ruba diskontinuiteta dolazi do plastifikacije. Konstitucijske jednadžbe su tada, ne samo diferencijalne, već su i nelinearne, tako da je njihovo egzaktno rješavanje u zatvorenom obliku praktički nemoguće osim u najjednostavnijim slučajevima. Zato se rješenja takvog nelinearnog sistema diferencijalnih jednadžbi najčešće traže numeričkim putem. Inkrementalnom formulacijom problema kod metode konačnih elemenata vrši se linearizacija osnovnih konstitucijskih jednadžbi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Brodogradnja, Građevinarstvo, Strojarstvo
Napomena
Jugoslavenski simpoziji o Teoriji plastičnosti imali su karakter međunarodnih konferencija, jer su na njima, osim znanstvenika s prostora bivše Jugoslavije, učestvovali i znanstvenici i iz drugih europskih država (npr. iz Engleske) pa čak i iz Sjedinjenih Američkih Država.