Pregled bibliografske jedinice broj: 289739
Makroekonomsko upravljanje u funkciji razvoja
Makroekonomsko upravljanje u funkciji razvoja // Uvjeti i izgledi ekonomskog razvoja Hrvatske početkom 21. stoljeća : zbornik radova / Družić, Gordan ; Sirotković, Jakov (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2000. str. 125-144 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 289739 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Makroekonomsko upravljanje u funkciji razvoja
(The Role of Macroeconomic Management in Development)
Autori
Družić, Ivo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Uvjeti i izgledi ekonomskog razvoja Hrvatske početkom 21. stoljeća : zbornik radova
/ Družić, Gordan ; Sirotković, Jakov - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2000, 125-144
ISBN
0-553-57777-8
Skup
Uvjeti i izgledi ekonomskog razvoja Hrvatske početkom 21. stoljeća
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.05.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
makroekonomska strategija; sposobnost ekonomske znanosti; tržišno gospodarstvo
(economic strategy; economic ccience cappacity; market economy)
Sažetak
U ovom radu autor makroekonomsko upravljanje stavlja u kontekst osposobljenosti ekonomske znanosti za razumijevanju i prepoznavanje glavnih uzroka i posljedica stvarne ekonomske aktivnosti. Raspravu o strategiji ekonomskog razvitka u uvjetima tržišnog gospodarstva moguće je sagledati u nekoliko razina. Prva je razina teorijska rasprava o samoj potrebi strategije. To podrazumijeva, kako autor napominje, odgovor na pitanje da li je uopće primjereno razgovarati o gospodarskoj strategiji na nacionalnoj razini? Druga je razina rasprava o kompetentnosti/sposobnosti, doraslosti ekonomske znanosti u formuliranju strategije u suvremenim uvjetima. Autor postavlja intrigantno pitanje koje se odnosi na bitnu dvojbu, odnosno ima li u ekonomici potencijala za obnovljeno kreativno promišljanje moderne sveze između ponašanja, instinkta, običaja, sklonosti, navika, preferencija, očekivanja, koje kao dominantno psihološke kategorije čine konstante ekonomske aktivnosti i standardnog alata ekonomske struke kao što su matematički modeli za ekonomske analize, statističke metode ocjene ekonometrijskh parametra, regresijske metode, analize kovarijanci, stohastičke sveze, matematička teorija kaosa itd., bez obzira na loše rezultate u praktičnoj primjeni u brojnim ekonomijama. Ukoliko prihvatimo tezu o potrebi strategije slijedeće je pitanje da li je ekonomska znanost u stanju iznjedriti cjelovitu strategiju ekonomskog razvoja? Treća razina rasprave je izbor moguće strategije. Kada ipak formuliramo pozitivan odgovor glede mogućnosti ekonomske znanosti, postavlja se pitanje kakva strategija je moguća i potrebna u tržišnim uvjetima? To otvara pitanje kompetentnog makroekonomskog upravljanja u tranzicijskim uvjetima, kao i potrebu hramoniziranja različitih razina makroekonomske aktivnosti u razdoblju tržišne transformacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija