Pregled bibliografske jedinice broj: 28683
Tranzicijski izazovi i globalizacijski kontekst
Tranzicijski izazovi i globalizacijski kontekst // Društveni razvoj i ekološka modernizacija. Prilozi sociologiji tranzicije / Cifrić, Ivan (ur.).
Zagreb: Hrvatski sociološko društvo ; Zavod za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 1998. str. 79-108
CROSBI ID: 28683 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tranzicijski izazovi i globalizacijski kontekst
(Transition Clallenges and Globalization Context)
Autori
Cifrić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Društveni razvoj i ekološka modernizacija. Prilozi sociologiji tranzicije
Urednik/ci
Cifrić, Ivan
Izdavač
Hrvatski sociološko društvo ; Zavod za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
1998
Raspon stranica
79-108
ISBN
953-6552-08-6
Ključne riječi
Hrvatska, globalizacija, tranzicija, europeizacija, razvoj, tehnološka selektivna modernizacija, zakašnjela modernizacija
(Croatia, globalization, tranzition, europeization, development, technologicaly selectively modernization, belated modernization)
Sažetak
Autor pokazuje da su tranzicijski i transformacijski procesi povezani s globalizacijskim i fragmentacijskim procesima. Navodi sekratka povijest globalizacije koja se intenzivira krajem ovoga stoljeća i koja sobom nosi probleme marginalizacije i periferizacije nerazvijenih društava te fragmentacije unutar društva. Tranziciju možemo shvatiti kao proces prilagođavanja društava zakašnjele modernizacije zapadnoeuropskom industrijskom društvu. To istodobno znači prilagođavanje procesima globalizacije. S druge strane tranzicija se može shvatiti i kao kulturna i modernizacijska difuzija industrijskih društava. Prema europeizaciji i globalizaciji u društvu postoje dva stereotipa: da će se hrvatsko društvo vrlo brzo integrirati u europski kontekst sa svim pozitivnim očekivanjima progresa, pa se započeti procesi europeizacije (transformacije i integracije) pozitivno vrednuju; s druge strane oblikuje se stav da će se hrvatsko društvo rastočiti u europskim i globalnim integracijama, tj. očekuju se negativni učinci, pa se započeti procesi europeizacije (transformacije i integracije) procjenjuju s negativnim učincima.
Tranzicija je izazov za hrvatsko društvo u razvojnom i ekološkom pogledu jer se sučeljava s novom socio-kulturnom okolinom i internacionalnim ekološkim regulacijskim režimima. Za Hrvatsku je važno da prihvati ove izazove i izgradi svoju institucionalnu strukturu, da potiče kreativne gospodarske, znanstvene i političke snage, te da se tehnološki selektivno modernizira. Osobito je važno uključivanje nevladinih organizacija u svjetsku ekološku arenu, koja se stvara s koncepcijom global governance kao mreži regulacijskih subjekata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija