Pregled bibliografske jedinice broj: 28628
Vektorska regulacija asinkronog motora s procesorom za digitalnu obradu signala
Vektorska regulacija asinkronog motora s procesorom za digitalnu obradu signala, 1999., magistarski rad, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 28628 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vektorska regulacija asinkronog motora s procesorom za digitalnu obradu signala
(Digital Signal Processor Vector Control of Induction Machine)
Autori
Idžotić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
02.03
Godina
1999
Stranica
138
Mentor
Erceg, Gorislav
Ključne riječi
asinkroni motor; sustav vektorske regulacije; estimacija toka rotora; izmjenjivač
(induction machine; vector control system; for rotor flux vector estimation; inverter)
Sažetak
U radnji je opisana realizacija i simulacija sustava vektorske regulacije asinkronog motora. Razvijene su metode identifikacije parametara asinkronog motora upotrebom sustava vektorske regulacije. Putem simulacije sustava na računalu razvijena je i ispitana metoda sinteze parametara regulatora.
Sustav vektorske regulacije je izveden u koordinatnom sustavu toka rotora. Energetski krug se sastoji od ispravljača, istosmjernog međukruga i IGBT izmjenjivača. Za svaki dio sustava vektorske regulacije (asinkroni motor, izmjenjivač upravljan impulsno širinski moduliranim signalima, regulatori, estimator toka rotora i sustav povratnih veza), napravljen je matematički model. Spajanjem pojedinih modela dobiven je jedinstveni model vektorski reguliranog elektromotornog pogona.
Asinkroni motor je opisan u rotorskom koordinatnom sustavu. Model motora uzima u obzir zasićenje u magnetskom krugu.
Izmjenjivač s impulsno širinskom modulacijom je modeliran digitalnim članom kašnjenja napona za jedan ciklus modulacije.
U sustavu regulacije brzine vrtnje, svi regulatori su proporcionalno integralnog tipa. Estimator toka rotora je izveden u rotorskom koordinatnom sustavu.
Filteri u povratnim vezama su opisani u modelu bilinearnom transformacijom. Modeliran je sklop koji obavlja pretvorbu signala sa mjernog člana položaja rotora u digitalni signal.
Na temelju tih matematičkih modela izvedena je simulacija sustava u programskom jeziku Borland C++.
Snimljeno je i simulirano djelovanje sustava vektorske regulacije u uvjetima zaleta, reverziranja, kočenja sa teretom i bez tereta i u uvjetima udarnog opterećenja i rasterećenja motora. Simulacijama dobiveni odzivi u ovim režimima rada se vrlo dobro podudaraju sa snimljenim odzivima.
Model sustava na računalu je iskorišten za sintezu parametara regulatora. Sinteza je obavljena primjenom IAE i ISE kriterije kvalitete odziva. Odzivi dobiveni na ovaj način uspoređeni su sa odzivima uz parametre dobive tehničkim i simetričnim optimumom. Bolji rezultati su dobiveni sintezom parametara na računalu.
Razvijene su metode za određivanje svih parametara modela motora na sobnoj temperaturi korištenjem sustava vektorske regulacije. Također je razvijen i ispitan algoritam identifikacije otpora rotora u stvarnom vremenu. Verifikacija modela motora u uvjetima vektorske regulacije, kao i u uvjetima zaleta motora uz sinusni napon, pokazuju ispravnost metode za određivanje parametara asinkronog motora korištenjem sustava vektorske regulacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika