Pregled bibliografske jedinice broj: 286116
ANALIZA POJAVA MUTNOĆA VODA IZVORIŠTA ISTARSKOG VODOVODA - PODLOGA ZA PROJEKTIRANJE I OPERATIVAN RAD UREĐAJA ZA KONDICIONIRANJE PITKIH VODA
ANALIZA POJAVA MUTNOĆA VODA IZVORIŠTA ISTARSKOG VODOVODA - PODLOGA ZA PROJEKTIRANJE I OPERATIVAN RAD UREĐAJA ZA KONDICIONIRANJE PITKIH VODA // Suvremene tehnologije i uređaji za pročišćavanje pitkih i otpadnih voda ; Iskustva u izgradnji, pogonu i održavanju / Linić, Anton (ur.).
Rijeka: Hrvatska grupacija vodovoda i kanalizacije, 2006. str. 61-69 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 286116 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ANALIZA POJAVA MUTNOĆA VODA IZVORIŠTA ISTARSKOG VODOVODA - PODLOGA ZA PROJEKTIRANJE I OPERATIVAN RAD UREĐAJA ZA KONDICIONIRANJE PITKIH VODA
(A)
Autori
Mihalić, Ivana ; Kalanj, Marijeta ; Rubinić, Josip ; Nemarnik, Marijuča ; Černeha Hajduk, Bojana ; Zorko, Sonja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Suvremene tehnologije i uređaji za pročišćavanje pitkih i otpadnih voda ; Iskustva u izgradnji, pogonu i održavanju
/ Linić, Anton - Rijeka : Hrvatska grupacija vodovoda i kanalizacije, 2006, 61-69
Skup
Suvremene tehnologije i uređaji za pročišćavanje pitkih i otpadnih voda ; Iskustva u izgradnji, pogonu i održavanju
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 08.11.2006. - 12.11.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mutnoće voda; izvori u kršu; suspendirani nanos; kondicioniranje
(a)
Sažetak
Pojave mutnoća voda na vodnim resursima istarskog područja uzrokovane su ponajviše povećanim sadržajem suspendiranog nanosa u vodama krških izvorišta i akumulacija. U radu je provedena analiza mutnoća voda (s naglaskom na mutnoće >100 NTU) najznačajnijih izvorišta Istarskog vodovoda - krških izvorišta Gradola i Sv.Ivana, te akumulacije Butoniga gdje su pak analizirane koncentracije suspendiranog nanosa. Utvrđeno je da pojave mutnoća na spomenutim izvorima ovise prvenstveno o globalnom stanju hidroloških prilika u podzemnom krškom vodonosniku, trenutnom režimu istjecanja na samim izvorima, te o količini palih intenzivnijih oborina u slivu. Pri analizama koncentracija suspendiranog nanosa korištene su i metode primjene umjetne inteligencije, odnosno pristup prognostičkog modeliranja pojava povišenih koncentracija primjenom neuralnih mreža. U radu je pokazano da se upravo takvim pristupom mogu dobro modelirati takvi nelinearni procesi, a čime se može i optimalizirati dimenzioniranje te rad uređaja za kondicioniranje voda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Kemijsko inženjerstvo, Prehrambena tehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Rijeka