Pregled bibliografske jedinice broj: 284819
Rimski kompleks na Gračinama kod Ljubuškog. Post scriptum straživanja dr. Ive Bojanovskog
Rimski kompleks na Gračinama kod Ljubuškog. Post scriptum straživanja dr. Ive Bojanovskog // Hrvatska misao: časopis za umjetnost i znanost / Šarić, Anto (ur.).
Sarajevo: Ogranak Matice hrvatske Sarajevo, 2006. str. 55-68 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 284819 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rimski kompleks na Gračinama kod Ljubuškog. Post scriptum straživanja dr. Ive Bojanovskog
(Roman complex in Gračine near Ljubuški. Post scriptum research of Ivo Bojanovski)
Autori
Dodig, Radoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatska misao: časopis za umjetnost i znanost
/ Šarić, Anto - Sarajevo : Ogranak Matice hrvatske Sarajevo, 2006, 55-68
Skup
Dr. Ivo Bojanovski (1915.-1993.): znanstveni skup u povodu 90. obljetnice rođenja
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 26.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Ivo Bojanovski; Bosna i Hercegovina; rimska antika
(Ivo Bojanovski; Bosnia and Hercegowina; Roman Antiquity)
Sažetak
U Ljubuškom su u epigrafskim izvorima (natpisi i žigovi na crijepu) zabilježeni tragovi boravka pripadnika 12 rimskih vojnih postrojbi - sedam legija (Legio I. Adiutrix, Legio II. Adiutrix, Legio IV. Flavia felix, Legio VII, Legio VIII. Augusta, Legio XI. Claudia i Legio XV. Apollinaris) i pet kohorti (Cohors I. Belgarum, Cohors I. Lucensium, Cohors I. Bracaraugustanorum, Cohors III. Alpinorum i Cohors VIII. voluntariorum civium Romanorum). Većina istraživača, od Carla Patscha do Ive Bojanovskoga, slaže se da se na području Ljubuškoga nalazio jedan rimski vojni tabor. Godine 1977. - 1980. na lokalitetu Gračine, četiri km zapadno od Ljubuškoga, u naselju Humac, dr. Ivo Bojanovski vodio je arheološka iskapanja. Nažalost, rezultati iskapanja, kao i uloga rimskoga kompleksa na Gračinama, nisu do danas u cijelosti objavljeni. U prethodnim priopćenjima i preliminarnim izvješćima I. Bojanovski pisao je da su Gračine, od kojih je istraženo oko 2.500 m2, dio vojnog tabora (castra stativa) za jednu kohortu vojnika i jednu turmu komnjanika. Središnji dio istraženoga kompleksa on je difinirao kao principia, koji je imao hipokaust, a drugi dio kao paviljon za momčad. Ipak, konstatirao je "kako se, možda, radi o malo modificiranoj shemi klasičnoga logora". Na temelju raščlambe položaja i plana istraženih prostorija, te pokretnih nalaza (pronađeno je ukupno 7.170 predmeta, od čega najviše kockica mozaika i keramičkih ulomaka), ali i komparativne analize s drugim augzilijarnim rimskim taborima, po otkopanim ostacima realno je pretpostaviti da se ne radi o vojnom taboru. U pitanju je kupalište (balneum) i jedan stambeni prateći kompleks (casa), kao jedan praktični aneks vojnoga tabora. Njega i dalje treba tražiti na širem arealu Gračina, o čemu mogu posvjedočiti samo buduća istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA