Pregled bibliografske jedinice broj: 28427
Statokinezigram gluhe i nagluhe djece
Statokinezigram gluhe i nagluhe djece // III. znanstveni skup.Istraživanja govora. Sažeci / Škarić, Ivo ; Horga, Damir ; Mildner, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filološko društvo, 1998. str. 13-14 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 28427 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Statokinezigram gluhe i nagluhe djece
(Statokinesigram in deaf and hard of hearing children)
Autori
Ćelap, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
III. znanstveni skup.Istraživanja govora. Sažeci
/ Škarić, Ivo ; Horga, Damir ; Mildner, Vesna - Zagreb : Hrvatsko filološko društvo, 1998, 13-14
Skup
III. znanstveni skup. Istraživanja govora
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.12.1998. - 12.12.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
.
Sažetak
Stabilometrijsko ispitivanje ravnoteže na platformi Cosmogramma R 50100 uz fizijatrijski pregled sastavni su dio fizijatrijske dijagnostike djece oštećena sluha i djece sa smetnjama u razvoju govora.
Fizijatrijski pregled djece daje uvid u motoričko funkcioniranje djeteta u odnosu na kronološku dob (uočavanje raznih neurorazvojnih motoričkih smetnji). Posebna važnost u pregledu pridaje se ispitivanju motorike vezane uz ravnotežu.
U osjetu ravnoteže dominantnu ulogu ima vestibularno osjetilo uz ostala četiri spaciocepcijska osjetila: vidno, slušno, proprioceptivno i taktilno.
Funkcija vestibularnog osjetila važna je u rehabilitaciji slušanja i govora. 1960-tih potvrđeno je u Poliklinici SUVAG da kod gluhih i nagluhih sa sačuvanom vestibularnom funkcijom rehabilitacija govora tri je puta uspješnija.
Ovim radom uspoređivale su se vrijednosti statokinezigrama sa stanjem slušanja i govora. Ispitanici su bili rehabilitanti Poliklinike SUVAG - gluha i nagluha djeca.
Ispitivao se i udjel vidnog i slušnog nadzora pojedinačno u osjetu ravnoteže i njihovo zajedničko djelovanje u centralnoj integraciji.
Rezultati ispitivanja ukazuju da su ispitanici, koji su stabilometrijski bolji bolji i u slušanju i govoru.
Vestibularni utjecaj na slušanje i govor zbiva se na tri razine: periferno receptornoj, supkortikalno integracijskoj i kortikalno gramatičkoj.
Navedene činjenice i rezultati ispitivanja obvezuju da se vestibularne vježbe, vježbe spaciocepcije uključe kao važan činitelj u rehabilitaciju. One i jesu jedan od glavnih kineziterapijskih oblika fizikalne terapije u rehabilitaciji slušanja i govora u Poliklinici SUVAG.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti