Pregled bibliografske jedinice broj: 28377
Hemorrhagic Stroke in the Osijek Region During a Nine-year Period: II. Clinical Subtypes, Management and Outcome.
Hemorrhagic Stroke in the Osijek Region During a Nine-year Period: II. Clinical Subtypes, Management and Outcome. // Acta clinica Croatica, 36 (1997), 4; 155-159 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 28377 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hemorrhagic Stroke in the Osijek Region During a Nine-year Period: II. Clinical Subtypes, Management and Outcome.
Autori
Kadojić, Dragutin ; Jančuljak, Davor ; Barac, Boško ; Kadojić, Mira:
Izvornik
Acta clinica Croatica (0353-9466) 36
(1997), 4;
155-159
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
cerebral hemorrhage; epidemiology; cerebral hemorrhage; etiology; risk factors; social problems; cerebrovascular disorders; diagnostic imaging; cerebrovascular disorders; therapy
Sažetak
U cilju unaprijeđenja spoznaja o kliničkim karakteristikama i liječenju hemoragičkog moždanog udara učinjena je retrospektivna studija ove bolesti na Odjelu za neurologiju Kliničke bolnice Osijek. Analizirano je 686 slučajeva tipične i atipične intracerebralne hemoragije (ICH) te subarahnoidalne hemoragije (SAH) u devetogodišnjem razdoblju (1987-1995 godine). Najčešće su zabilježene tipične ICH i to prosječno u 56,7% slučajeva, sa osobitim porastom udjela u 1994 i 1995 godini. Atipične ICH nađene su prosječno u 28,4%, a SAH u 14,6% slučajeva.
Tijekom analiziranog razdoblja zabilježene su varijacije u pristupu liječenju hemoragičkih udara. U 1987 i 1988 godini samo je nekoliko bolesnika operirano, a od 1989 do 1993 godine indikacije za operativno liječenje ICH znatno su proširene. U zadnjih dvije godine ponovno prevladava konzervativni pristup liječenju ICH.
Među konzervativno liječenim bolesnicima sa hemoragičkim udarom smrtni ishod je zabilježen prosječno u 38%, s napomenom da za manji broj bolesnika nemamo sigurne podatke o ishodu bolesti jer su premješteni na druge odjele. Broj bolesnika sa povoljnim ishodom bolesti postepeno raste tijekom čitavog ispitivanog razdoblja, a broj umrlih stagnira ili pada.
Na{a iskustva i podaci iz literature govore da suvremeni tretman hemoragičkog moždanog udara, uz timski rad neurokirurga, neurologa i radiologa pri postavljanju indikacija za operativno liječenje, dovode do sve povoljnijeg ishoda ove teške bolesti.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Excerpta Medica