Pregled bibliografske jedinice broj: 283053
Život i rad u zajednici - iskustva iz Münchena
Život i rad u zajednici - iskustva iz Münchena // Živjeti zajedno: zbornik radova 6. međunarodnog seminara Saveza defektologa Hrvatske / Đurek, Vesna (ur.).
Zagreb: Savez društava defektologa Hrvatske, 2006. str. 223-231 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 283053 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Život i rad u zajednici - iskustva iz Münchena
(Community living and working – experience from Munich)
Autori
Alfirev, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Živjeti zajedno: zbornik radova 6. međunarodnog seminara Saveza defektologa Hrvatske
/ Đurek, Vesna - Zagreb : Savez društava defektologa Hrvatske, 2006, 223-231
Skup
6. međunarodni seminar
Mjesto i datum
Varaždin, Hrvatska, 20.04.2006. - 22.04.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
inkluzija; zapošljavanje; rehabilitacija u zajednici
(inclusion; community based rehabilitation; employement)
Sažetak
Ovaj je rad temeljen na iskustvima sa studijskog boravka na Ludwig – Maximilians – Universität-u München, a u okviru projekta “ Deinstitutionalization of special care system in the Republic of Croatia". U ovom radu donosim kratak prikaz nekih teorijskih razmatranja njemačkih autora i zakonske regulative koja se odnosi na integrativne (inkluzivne) oblike skrbi za osobe s mentalnom retardacijom. U okviru studijskog istraživanja posjetila sam zaštitnu radionicu Heilpädagogisches Centrum AUGUSTINUM München – KUNST werkstatt, Oberschleissheim, Hirschplanallee 2 (umjetničku radionicu čiji autori – osobe s težom mentalnom retardacijom izrađuju slike i izlažu ih u redovnim galerijama, naročito u München-u). Drugi zanimljiv primjer je organizacija cba – Cooperative Beschützende Arbeitsstätten e.V. - centar kojeg je 1985. godine osnovala socijalna pedagoginja Renata Neukirchen. U svojim programima integrativnog i kooperativnog zapošljavanja provode četiri projekta: savjetovalište, ekoposlovi, čišćenje i restorani. Cilj svih programa je integracija osoba s teškoćama u području rada, a time i povećanje šansi za ostvarenjem samostalnog života. Cilj je i kooperacija s poduzetnicima, zatim praćenje i savjetovanje osoba s teškoćama kod stabiliziranja na radnom mjestu, te zadržavanje radnog mjesta i ugovora s drugim poduzetnicima i fizičkim osobama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Pedagogija, Socijalne djelatnosti