Pregled bibliografske jedinice broj: 282672
"Rat protiv terorizma" - bellum publicum ili bellum privatum?
"Rat protiv terorizma" - bellum publicum ili bellum privatum? // Novi obzori suvremenog terorizma i antiterorizma - hrvatsko motrište / Derenčinović, Davor (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Akademija pravnih znanosti Hrvatske, 2007. str. 51-63 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 282672 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Rat protiv terorizma" - bellum publicum ili bellum privatum?
("War against Terrorism" - bellum publicum or bellum privatum?)
Autori
Lapaš, Davorin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Novi obzori suvremenog terorizma i antiterorizma - hrvatsko motrište
/ Derenčinović, Davor - Zagreb : Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Akademija pravnih znanosti Hrvatske, 2007, 51-63
ISBN
978-953-270-003-9
Skup
Novi obzori suvremenog terorizma i antiterorizma - hrvatsko motrište
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rat; terorizam; bellum publicum; bellum privatum
(war; terrorism; bellum publicum; bellum privatum)
Sažetak
Referent se u svome izlaganju bavio problemom tzv. "rata protiv terorizma" te njegovog utjecaja na širenje kruga subjekata međunarodnog prava. Nakon terorističkih napada na New York i Washington 11. rujna 2001., sintagma "rat protiv terorizma" sve je prisutnija, ne samo u izjavama političara i u svjetskim medijima, već i u djelima nekih pravnih pisaca. Međunarodno pravo svojim normama, posebice unutar pravnog sustava Ujedinjenih naroda, inkriminira terorizam kao međunarodni zločin, vezujući svojim sekundarnim normama odgovornost za nj, ali i sankcije sve češće neposredno uz terorističke organizacije (poput npr. Al-Qaide) i njihove članove, bilo paralelno s odgovornošću države koja ih podupire, bilo samostalno, nerijetko određujući istodobno i sankcije prema takvim organizacijama i njihovim članovima. Time, međunarodno pravo odnosne organizacije zapravo neposredno podvrgava, ne samo svojim primarnim normama (koje inkriminiraju zločin terorizma), već i svojim sekundarnim normama koje predviđaju izravnu međunarodnopravnu odgovornost za taj zločin kao i sankcije za nj. Budući da općenito prihvaćeno shvaćanje subjekta međunarodnog prava u međunarodnopravnoj doktrini vidi kao onoga tko je nositelj prava i dužnosti neposredno po pravilima međunarodnog prava, ali i nositelj sposobnosti da te dužnosti povrijedi, pa i da za to odgovara neposredno na temelju sekundarne međunarodnopravne norme, moguće je zaključiti da je problem međunarodnog terorizma, a time i njegovih aktera postao suviše prisutan da bi ih međunarodni odnosi, a onda i njihova međunarodnopravna regulacija više mogli zanemarivati. Nasuprot tome, upravo prihvaćanje međunarodnopravnog subjektiviteta terorističkih organizacija kao nevladinih entiteta, čini nam se, rasteretilo bi ionako suviše napete i opterećene međudržavne odnose, aktivirajući neposrednu odgovornost za terorizam njegovih neposrednih počinitelja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo