Pregled bibliografske jedinice broj: 282270
Biološko ekološke osobine žbirca Eriphia verrucosa (Forskal) na području mjesta Kali (otok Ugljan)
Biološko ekološke osobine žbirca Eriphia verrucosa (Forskal) na području mjesta Kali (otok Ugljan), 2006., diplomski rad, Odjel za studij mora, Studij Biologija i ekologija mora, Split
CROSBI ID: 282270 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biološko ekološke osobine žbirca Eriphia verrucosa (Forskal) na području mjesta Kali (otok Ugljan)
(Biological and ecological features of warty crab Eriphia verrucosa (Forskal) on the area of village Kali (island Ugljan))
Autori
Vidov, Zdenka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Odjel za studij mora, Studij Biologija i ekologija mora
Mjesto
Split
Datum
02.10
Godina
2006
Stranica
32
Mentor
Grubelić, Ivana
Ključne riječi
rak; Eriphia verrucosa; ekologija; biologija; otok Ugljan
(crab; Eriphia verrucosa; ekology; biology; Ugljan Island)
Sažetak
Rak Eriphia verrucosa (Forsk.), žbirac ili grmalj, životinja je koja preferira stijenovito stanište, područje donjeg mediolitorala i gornjeg infralitorala, predio pločastih stijena, s mnoštvom rupa u kojima danju nalazi zaklon te je baš taj dio njegove ekologije bio ključan u opstanku vrste na tim dijelovima obale. Bitan čimbenik je i očuvanost prirodne obale, obzirom da je negativan utjecaj čovjeka na tom području velik i često uzrokuje osiromašenja vrsta. Svrha ovog rada bila je utvrditi zastupljenost vrste E. Verrucosa u odnosu na osobine staništa, biometrijske osobine populacije, te odnos spolova. Istraživanje je izvršeno na području mjesta Kali (otok Ugljan), tijekom srpnje i kolovoza 2005. te srpnja i kolovoza 2006. godine, na šest nasumično odabranih postaja unutar uvale Mala Lamjana te na postaji Batalaža-Zaotrić, koja je uzeta kao reprezentativno područje, gdje je abundancija grmalja značajna. Usporedbom rezultata istraživanja, dobili smo predodžbu o idealnom staništu, a na temelju obrade biometrijskih podataka uočeno je da su mužjaci u prosjeku teži, širi i duži, te imaju veća kliješta od ženki. Od ukupnog broja ženki, bilo je više onih koje su nosile jaja, što se i očekivalo, obzirom da se uzorkovalo ljeti, kad je sezona mrijesta ove vrste.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0001005
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split
Profili:
Ivana Grubelić
(mentor)