Pregled bibliografske jedinice broj: 281890
Raznolikost i rasprostranjenost bodljikaša (Echinodermata) kontinentske podine sjevernog i srednjeg Jadrana
Raznolikost i rasprostranjenost bodljikaša (Echinodermata) kontinentske podine sjevernog i srednjeg Jadrana, 2005., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 281890 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Raznolikost i rasprostranjenost bodljikaša (Echinodermata) kontinentske podine sjevernog i srednjeg Jadrana
(Diversity and distribution of echinoderms (Echinodermata) on the continental shelf of the Northern and Middle Adriatic)
Autori
Despalatović, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
22.12
Godina
2005
Stranica
282 + XIII
Mentor
Zavodnik, Dušan
Neposredni voditelj
Zavodnik, Dušan
Ključne riječi
Echinodermata; rasprostranjenost; raznolikost; Jadran
(Echinodermata; distribution; diversity; Adriatic Sea)
Sažetak
Istraživanje bodljikaša je provedeno tijekom 11 putovanja ekspedicije Pipeta (od 7. do 17. putovanja) u razdoblju od 1985. do 1994. godine na pomičnim dnima otvorenog sjevernog i srednjeg Jadrana, na ukupnoj površini od 58509 km2. Obavljeno je 518 potega pridnenom povlačnom mrežom na 56 unaprijed planiranih stalnih postaja na deset profila na različitim sedimentima na dubinama od 10 do 430 m. Na istraživanom području su utvrđene 34 vrste iz koljena Echinodermata: 9 vrsta iz razreda Holothuroidea, trpova ; 12 vrsta iz razreda Asteroidea, zvjezdača ; 4 vrste iz razreda Ophiuroidea, zmijača i 9 vrsta iz razreda Echinoidea, ježinaca. Za sve vrste izrađene su karte rasprostranjenosti. Prikazana je rasprostranjenost pojedinih vrsta po postajama te obzirom na tip dna i dubinu. Rezultati pokazuju da je najveća raznolikost bodljikaša na području otvorenog srednjeg Jadrana na glinovitom “ reliktnom” pijesku na dubinama od 90 do 130 m, a najmanja na području zapadnog dijela otvorenog srednjeg Jadrana na glinovitom siltu i siltoznoj glini na dubinama od 120 do 230 m. Bodljikaši su masom najzastupljeniji na “ reliktnom” pijesku, a najveći udio u masi pripada trpovima. Najbrojniji su na siltoznom pijesku i pjeskovitom siltu, s najvećim udjelom zmijača. Najrjeđi su na području glinovitog silta i siltozne gline. Bodljikaši su masom najzastupljeniji na dubinama od 25 do 100 m, a najbrojniji na dubinama od 25 do 50 m.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0001005
Ustanove:
Institut za oceanografiju i ribarstvo, Split
Profili:
Marija Despalatović
(autor)