Pregled bibliografske jedinice broj: 281668
Stupanj istraženosti u hrvatskom dijelu Panonskog bazena procijenjen na temelju gustoće istraživačkih radova
Stupanj istraženosti u hrvatskom dijelu Panonskog bazena procijenjen na temelju gustoće istraživačkih radova, 2004., diplomski rad, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 281668 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stupanj istraženosti u hrvatskom dijelu Panonskog bazena procijenjen na temelju gustoće istraživačkih radova
(Exploration Level in the Croatian Part of Pannonian Basin Evaluated Based on the Spacing of Exploration Works)
Autori
Koritić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.10
Godina
2004
Stranica
38
Mentor
Saftić, Bruno
Ključne riječi
stupanj istraženosti; ulaganje u naftnogeološka istraživanja; neogenski i kvartarni sedimenti; Panonski bazen; Hrvatska
(exploration level; investment in petroleum-geological exploration; Neogene and Quaternary basin fill; Pannonian basin; Croatia)
Sažetak
Cilj ovoga rada je opisati stupanj istraženosti hrvatskog dijela Panonskog bazena pomoću kvantifikacije dosadašnjih ulaganja u dijelove istraživačkog prostora. Ulaganje je izraženo kroz materijalne pokazatelje kao što su izrađeni seizmički profili te istražne i proizvodne bušotine. Iz prikupljenih podataka o istraživačkim radovima izračunati su koeficijenti duljine seizmičkih profila (kDS) te površinske gustoće proizvodnih (kPB) i istražnih bušotina (kIB) te su izrađene karte koje prikazuju prostornu distribuciju tih parametara. Na temelju tih karata utvrđena su područja s nedovoljnom razinom ulaganja što indicira na nedovoljan stupanj istraženosti. Usporedbom tih karata s kartom debljina sedimenata taloženih za vrijeme neogena i kvartara detaljnije su utvrđena područja u koja se s obzirom na debljinu sedimenata nedovoljno ulagalo. Analiza izrađenih karata pokazala je da se sve tri karte (karta koeficijenta duljine seizmičkih profila te karte površinske gustoće istražnih i proizvodnih bušotina) pokazuju sličnosti te su područja visokih vrijednosti koeficijenata uglavnom na istim mjestima unutar depresija Panonskog bazena. Također, ta područja najčešće se podudaraju s područjima već otkrivenih polja. Usporedbom izrađenih karata s kartom debljina sedimenata neogenske i kvartarne starosti zaključeno je da postoje područja koja nisu dovoljno istražena s obzirom na debljinu naslaga koje sadrže. Ta područja su istočni dio Murske depresije uz granicu s Mađarskom, područje s debljinom neogenskih i kvartarnih stijena preko 6 km koje se pruža na jugoistok od Virovitice, Baranja i područje sjeverno i sjeverozapadno od naftnih polja u Slavonsko-Srijemskoj depresiji s debljinama neogenskih i kvartarnih taložina preko 4 km, te prostor južno od Slavonskih gora koji lokalno ima debljine sedimenata preko 4 km.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0195035
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Bruno Saftić
(mentor)