Pregled bibliografske jedinice broj: 281490
Mjerodavno pravo za ugovore u elektroničkoj trgovini u hrvatskom i europskom međunarodnom privatnom pravu
Mjerodavno pravo za ugovore u elektroničkoj trgovini u hrvatskom i europskom međunarodnom privatnom pravu // Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 56 (2006), poseban broj; 739-789 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 281490 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mjerodavno pravo za ugovore u elektroničkoj trgovini u hrvatskom i europskom međunarodnom privatnom pravu
(Law applicable to contracts in electronic commerce in Croatian and European private international law)
Autori
Sikirić, Hrvoje
Izvornik
Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu (0350-2058) 56
(2006), Poseban broj;
739-789
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
međunarodno privatno pravo ; ugovor ; elektronička trgovina ; mjerodavno pravo ; europsko međuanrodno privatno pravo ; Direktiva 2000/31/EZ
(private international law ; contracts ; electronic commerce ; applicable law ; European private international law law ; Directive 2000/31/EC)
Sažetak
U radu se uvodno ističu osnovne karakteristike elektroničke trgovine. Nastavno se iznose osnovna materijalna pravila za elektroničku trgovinu, posebno ona sadržana u Zakonu o elektroničkoj trgovini i Direktivi 2000/31/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o elektroničkoj trgovini. Posebno se ispituju kolizijskopravni učinci njihovih pravila o pravu koje se primjenjuje na pružanje usluga informacijskog društva. U središnjem dijelu rada razmatra se primjena odredbi o ugovornom statutu iz hrvatskog Zakona o međunarodnom privatnom pravu i Rimske konvencije o pravu mjerodavnom za ugovorne obveze na ugovore kod kojih su pregovori vođeni, sklopljeni i/ili trebaju biti izvršeni elektroničkim putem. U pogledu primarnog ugovornog statuta ističe se da je posebno važno da odredba o izboru mjerodavnog prava bude jasno vidljiva na web stranici, odnosno u elektroničkoj pošti. Kad se radi o podrednom ugovornom statutu zaključuje se da činjenice koje slijede iz tehničke utemeljenosti poslovanja elektroničkim putem nemaju dovoljnu kolizijskopravnu težinu da bi se, u slučaju nepostojanja sporazuma ugovornih strana o izboru prava, odstupilo od primjene prava države s kojom je davatelj usluga, kao ugovorna strana koja izvršava karakterističnu činidbu, u prostornoj vezi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline