Pregled bibliografske jedinice broj: 280985
Učinkovitost botaničkih insekticida u suzbijanju krumpirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata, Say. Coleoptera: Chrysomelidae)
Učinkovitost botaničkih insekticida u suzbijanju krumpirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata, Say. Coleoptera: Chrysomelidae) // Fragmenta Phytomedica et Herbologica, 29 (2006), 1-2; 13-24 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 280985 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinkovitost botaničkih insekticida u suzbijanju krumpirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata, Say. Coleoptera: Chrysomelidae)
(Efficacy of botanical insecticides in Colorado potato beetle (Leptinotarsa decemlineata, Say., Coleoptera:Chrysomelidae) control)
Autori
Bezjak, Sandra ; Igrc Barčić, Jasminka ; Bažok, Renata
Izvornik
Fragmenta Phytomedica et Herbologica (1330-2884) 29
(2006), 1-2;
13-24
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
biljni insekticidi; krumpirova zlatica; neem; piretrin; spinosad; Bacillus thuringiensis var. tenebrionis
(botanical insekticides; Colorado Potato Beetle; neem; pyrethrin; spinosad; Bacillus thuringiensis var. tenebrionis)
Sažetak
Zbog svog prirodnog porijekla i kratke perzistentnosti u okolišu biljni se insekticidi smatraju prihvatljivim u programima ekološke i integrirane poljoprivredne proizvodnje. Krumpirova zlatica predstavlja najvažnijeg štetnika krumpira u Hrvatskoj. Glavni problemi u suzbijanju krumpirove zlatice odnose se na broj tretiranja i rezistentnost na veliki broj inskticida. U cilju iznalaženja novijih ekološki povoljnijih sredstava u suzbijanju krumpirove zlatice, istražena je mogućnost njenog suzbijanja pripravcima na osnovi biljnih insekticida, neema i piretrina. Spomenuti biljni insekticidi istaženi su dvogodišnjim laboratorijskim i trogodišnjim poljskim pokusima provedenim u periodu od 2001. do 2003. godine. Kao standardni insekticidi u pokusima su korišteni insekticidi iz skupine naturalita (spinosad) i mikrobioloških insekticida (Bacillus thuringiensis var. tenebrionis). Pripravcima na osnovi neema u laboratorijskim uvjetima postignuta je učinkovitost od 62% do 63%, a u poljskim uvjetima od 55, 00% do 87, 88%. Učinkovitost pripravaka na osnovi piretrina u laboratorijskim uvjetima bila je u rasponu od 83 do 86%, a u poljskim uvjetima od 85, 88% do 88, 00%. Učinkovitost oba istraživana insekticida bila je signifikatno niža od učinkovitosti standardnog insekticida iz grupe naturalita (spinosad), a u rangu s učinkovitošću insekticida iz skupine mikrobioloških insekticida (Bacillus thuringiensis var. tenebrionis). Rezultati ukazuju da su istraživani insekticidi unatoč nešto nižoj polučenoj učinkovitosti preporučljivi u programima ekološke zaštite krumpira od krumpirove zlatice. Preporučuje se u primjeni kombinirati istraživane insekticide s drugim alternativnim metodama zaštite od ovog štetnika, prvenstveno mehaničkim metodama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- AGRICOLA
- BIOSIS Previews (Biological Abstracts)
- CAB Abstracts