Pregled bibliografske jedinice broj: 280946
Osvrt na rezultate provedbe Programa gojidbenog stvaranja goveda u Hrvatskoj
Osvrt na rezultate provedbe Programa gojidbenog stvaranja goveda u Hrvatskoj // II. savjetovanje uzgajivača goveda u Republici Hrvatskoj / Bulić, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatski stočarski selekcijski centar, 2005. str. 48-60 (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 280946 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osvrt na rezultate provedbe Programa gojidbenog
stvaranja goveda u Hrvatskoj
(Review of realization results of cattle breeding
program in Croatia)
Autori
Jovanovac, Sonja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
II. savjetovanje uzgajivača goveda u Republici Hrvatskoj
/ Bulić, Vesna - Zagreb : Hrvatski stočarski selekcijski centar, 2005, 48-60
Skup
II. savjetovanje uzgajivača goveda u Republici Hrvatskoj
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska, 17.11.2005. - 18.11.2005
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
goveda ; gojidbeni program ; rezultati provedbe
(cattle ; breeding programme ; results of realization)
Sažetak
Program gojidbene izgradnje goveda u Hrvatskoj ima dugu tradiciju u nastojanju za poboljšanjem genetske osnovice populacije postojećih pasmina goveda za proizvodnju mesa i mlijeka. Iako počiva na suvremenim načelima, prisutnost različitih faktora i događanja nije dozvoljavala da genetski potencijal pasmina dođe u potpunosti do izražaja. U proteklom razdoblju su učinjeni značajni pomaci u kvaliteti provedbe, prije svega u primjeni suvremenih postupaka označavanja, kontrole proizvodnosti te genetskog vrednovanja rasplodnjaka i plotkinja. Iz analize je vidljivo da je od početka provedbe postojala uzgojna povezanost sa stranim populacijama, prije svega u izboru bikovskih očeva, što je osiguravalo genetsku varijabilnost u našim malim poplacijama. U odnosu na početno razdoblje, učinjeni su značajni pomaci u povećanju broja grla pod selekcijskim obuhvatom, u smanjenju udjela nekontrolirane oplodnje, a osobito su značajni pomaci u edukaciji i motiviranosti uzgajivača u pogledu poboljšanja managementa u stadu i zainteresiranosti za njegovo genetsko poboljšanje. Prosječni genetski trend za količinu mlijeka je u obje pasmine ipak pozitivan te nešto veći u simentalskoj nego u holstein populaciji, ali s obzirom na različite ograničavajuće čimbenike u provedbi programa te te prisutnosti nepovoljnih okolišnih čimbenika, sasvim je realan. U ovo vrijeme približavanja Europskoj uniji, kada smo svjedoci nužnosti brojnih reformi i prilagodbi, očekuje se drugačija koncepcija uzgojnog programa, pri čemu će se voditi računa o većoj otvorenosti prema stranim programima kroz zajedničku nabavu i provedbu testova za bikove. Također je nužno uključivanje u međunarodnu evaluaciju bikova preko INTERBULL-a te na drugačiji način, za razliku od dosadašnjeg, definiranja elemenata zajedničkog interesa svih sudionika u provedbi. U genetsku izgradnju naših populacija treba uložiti još dosta truda, pri čemu se ne smije zaboraviti značaj selekcije na nacionalnoj razini i njegovanje vlastitog uzgojnog programa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
0079041
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Sonja Jovanovac
(autor)