Pregled bibliografske jedinice broj: 280345
Uporaba srednjoročnih vremenskih prognoza za planiranje navodnjavanja
Uporaba srednjoročnih vremenskih prognoza za planiranje navodnjavanja // X. kongres Hrvatskog tloznanstvenog društva s međunarodnim sudjelovanjem "Uloge tla u okolišu" : sažeci = X. Congress of Croatian Society of Soil Science wiith international participation "Soil functions in the environment : summaries / Kisić, Ivica (ur.).
Zagreb: Hrvatsko tloznanstveno društvo, 2006. str. 75-76 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 280345 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uporaba srednjoročnih vremenskih prognoza za planiranje navodnjavanja
(Use of medium-range weather forecasts in planning irrigation)
Autori
Šimunić, Ivan ; Pandžić, Krešo ; Ivančan Picek, Branka ; Bogunović, Matko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
X. kongres Hrvatskog tloznanstvenog društva s međunarodnim sudjelovanjem "Uloge tla u okolišu" : sažeci = X. Congress of Croatian Society of Soil Science wiith international participation "Soil functions in the environment : summaries
/ Kisić, Ivica - Zagreb : Hrvatsko tloznanstveno društvo, 2006, 75-76
ISBN
953613554X
Skup
Mngres Hrvatskog tloznanstvenog društva s međunarodnim sudjelovanjem (10 ; 2006)
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 14.06.2006. - 17.06.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
srednjoročne vremenske prognoze; navodnjavanje; kulture
(medium-range water forecast; irrigation; crops)
Sažetak
Pravovremeno dodavanje optimalne količine vode biljkama je preduvjet za uspješno okončanje tog razvoja. Ta količina vode prije svega ovisi o postojećem stanju vlage u tlu i o meteorološkim prilikama koje će prevladavati nakon navodnjavanja, npr.u nadolazećem 10-dnevnom razdoblju. U nedostatku mjerenja, postojeća količina vlage u tlu može se približno odrediti Palmerovom metodom, 1965 ., gdje je: P= količina oborine, L=gubitak vlage iz tla, ET= evapotranspiracija, R =proscjeđivanje vode u tlo i RO=količina vode koja otječe. Navedene komponente vodne bilance mogu se promatrati za različita razdoblja. Promjena količine vlage u tlu je implicitno sadržana u gornjoj jednažbi i može se odrediti ako je poznata količina oborine i evapotranspiracija. Dakle, poznavanjem prognostičkih vrijednosti količine oborine i evapotranspiracije moguće je uz primjenu Palmerove metode prognozirati ostale komponente vodne bilance uključujući i promjenu količine vlage u tlu. Mogući prognozirani deficit vlage u tlu može se anulirati navodnjavanjem. U radu se prikazuju rezultati primjene za područje Zagreba, uporabom 20-godišnjih nizova meteoroloških podataka, pedoloških podataka te indeksa faza razvoja biljnog pokrova. Uporabom navedenih podataka izrađen je rgresijski model za svođenje (downscaling) 10-dnevnih prognostičkih produkata modela Europskog centra za srednjoročne prognoze vremena (ECMWF). Procjena pogodnosti tala izvršena je FAO metodom. U razmatranje su uzeta tla iz reda pogodnih i klase dobro obradivih tala (aluvijalna i semiglejna). U navodnjavanje su uzete značajnije uzgajane kulture podneblja. Od kultura razmatrane su: kupus, paprika, krastavci, salata, rajčica, silažni kukuruz i jabuka. Manjak vode za svaku kulturu izračunat je iz prosječnih mjesečnih podataka i vjerojatnosti pojave oborina u 75% slučajeva. Utvrđeni rezultati pokazuju da su potrebe kultura za vodom različite, a ukupni nedostatak vode ovisi o količini i rasporedu oborina i hidropedološkim značajkama tala. Može se zaključiti da je navodnjavanje potrebna mjera u uzgoju navedenih kultura na navedenim tipovima tala, a uporaba srednjoročnih vremenskih prognoza može pomoći u planiranju navodnjavanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
0178032
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Matko Bogunović
(autor)
Krešo Pandžić
(autor)
Branka Ivančan-Picek
(autor)
Ivan Šimunić
(autor)