Pregled bibliografske jedinice broj: 27979
Diskriminativna analiza osobina ličnosti tri grupe različitih interesa
Diskriminativna analiza osobina ličnosti tri grupe različitih interesa // Strategija razvoja tjelesne i zdravstvene kulture, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije u Hrvatskoj u 21. stoljeću / Findak, Vladimir (ur.).
Zagreb: Saveza pedagoga fizičke kulture Hrvatske, 1998. str. 185-188 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 27979 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Diskriminativna analiza osobina ličnosti tri grupe
različitih interesa
(Discriminant analysis of personality traits in
three groups of diverse interests)
Autori
Jozić, Marijan ; Bosnar, Ksenija ; Prot, Franjo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Strategija razvoja tjelesne i zdravstvene kulture, sporta, sportske rekreacije i kineziterapije u Hrvatskoj u 21. stoljeću
/ Findak, Vladimir - Zagreb : Saveza pedagoga fizičke kulture Hrvatske, 1998, 185-188
Skup
7. ljetna škola pedagoga fizičke kulture Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 23.07.1998. - 27.07.1998
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
diskriminativna analiza ; osobine ličnosti ; profesionalni interes
(discriminant analysis ; personality traits ; professional interests)
Sažetak
Na uzorku mlade muške populacije na 326 studenata fakulteta za fizčku kulturu, 109 nogometaša koji su 1990 godine igrali nogomet u Hrvatskoj u drugoj ligi "zapad" i 110 učenika Srednje policijske škole u dobi od 18 - 27 godina provjerena je pretpostavka o postojanju razlika u ličnosti tri grupe iz iste populacije koje razlikuje profesionalni interes. Diskriminativna analiza učinjena je u šest skala (Momirović, Bosnar, Prot, 1983) koje opisuju kibernetički model ličnosti (Momirović, Horga, Bosnar, 1982 ; 1984) pokazala je da su dvije moguće diskriminativne funkcije statistički značajne. Prva je definirana nižom anksioznošću, višom agresivnošću i slabijom integracijom u socijalno polje na pozitivnom kraju, a druga se može interpretirati kao opća efikasnost konativnog funkcioniranja. centroidi grupa su pokazali da prva funkcija razlikuje studente i policajce, gdje su policajci manje agresivni, više anksiozni i bolje integrirani u socijalno polje od studenata. Druga funkcija razlikuje nogometaše od ostale dvije grupe. Ovi se rezultati mogu objasniti različitim stupnjem odgovornosti koje traže profesije odabrane od pripadnika tri grupe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Kineziologija