Pregled bibliografske jedinice broj: 279786
Novosti u dijagnostici i zbrinjavanju trzajne ozljede vratne kralješnice
Novosti u dijagnostici i zbrinjavanju trzajne ozljede vratne kralješnice // Gdje smo u neurologiji 2005? Medicina temeljena na dokazima / Demarin, Vida (ur.).
Zagreb: Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice, 2005. str. 29-30 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 279786 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novosti u dijagnostici i zbrinjavanju trzajne ozljede vratne kralješnice
(News in diagnostics and treatement of whiplash injury oc cervical spine)
Autori
Šerić, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Gdje smo u neurologiji 2005? Medicina temeljena na dokazima
/ Demarin, Vida - Zagreb : Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice, 2005, 29-30
Skup
Gdje smo u neurologiji 2005? Medicina temeljena na dokazima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 03.12.2005
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
trzajna ozljeda; vratna kralješnica; terapija; dijagnostika
(whiplash injury; cervical spine; therapy; diagnostics)
Sažetak
Ozljeda vratne kralježnice vrlo je značajna u današnje vrijeme, a može biti posljedica pada, zatim posljedica industrijske , prometne i sportske ozljede ili pak ratne ozljede. Trzajna ozljeda vratne kralježnice nastaje u različitim situacijama prekomjernim izvijanjem glave, ali daleko najčešće u prometu i to posebno kod osoba u vozilu koje stradaju naletom drugog vozila odostrag, iako ova ozljeda može nastati i kod djelovanja drugih deceleracijskih ili latero- lateralnih sila. Danas je mectu najčešćim povredama koje se susreću u svakodnevnoj praksi. Termin Whiplash ( eng. Whip-bič, lash-udarac) potječe još od Crowea od 1928 godine. Učestalost postavljanja dijagnoze trzajne ozljede vratne kralježnice kod osoba trauma tiziranih u prometu u Republici Hrvatskoj u neprekidnom je porastu i približava se statistikama zapadnoeuropskih zemalja gdje je u gotovo 80% svih prometnih nesreća kod kojih je posljedica bila šteta na vozilima najmanje jedan od sudionika u događaju ima postavljenu navedenu dijagnozu . Postoji niz pokušaja sistematizacije trzajne ozljede vratne kralježnice tj. utvrđivanja težine ozljede vratne kralježnice. Od Erdemannove (1973) Kramerove (1978) kod nas je najčešće u upotrebi klasifikacija Quebec Task Force on Whiplash Associated Disorders (1995) koja raspoređuje trzajnu ozljedu vratne kralježnice u 5 stupnjeva. Pretpostavlja se da trajne posljedice ne zaostaju nakon dovršenog liječenja kod ozljeda nultog stupnja , kod 1. i 2. stupnja one mogu i ne moraju postojati kao i kod ozljeda 3.stupnja, dok kod 4. stupnja uvijek postoje. Kao i kod svake druge umjetne podjele ozljeda i njihovih posljedica tako i kod ove podjele postoje manjkavosti a i bitna odstupanja u praksi. Potrebno je istaći da trzajna ozljeda vrata nije dijagnoza već mehanizam nastanka oštećenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti