Pregled bibliografske jedinice broj: 279652
Petrološke karakteristike magmatskih stijena Vratnika
Petrološke karakteristike magmatskih stijena Vratnika, 2005., diplomski rad, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 279652 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Petrološke karakteristike magmatskih stijena Vratnika
(Petrological characteristics of magmatic rocks from Vratnik)
Autori
Krkač, Martin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.12
Godina
2005
Stranica
73
Mentor
Garašić, Vesnica
Ključne riječi
metaandeziti; metabazalti; metadaciti; kompozitne stijene; piroklastične stijene; kalcijsko-alkalijske magme; aktivni kontinentalni rubovi
(metaandesites; metabasalts; metadacites; composite rocks; pyroclastic rocks; calc-alkaline magmas; active continental margin)
Sažetak
Sedam uzorak magmatskih stijena Vratnika istraženo je polarizacijskim mikroskopom i rendgenskom difrakcijom na prahu. Kvantitativni sastavi mineralnih faza uzorka V-02/1 analizirani su elektronskom mikrosondom. Ukupne količine glavnih elemenata su analizirane metodom emisijske spektrometrije s induktivno spregnutom plazmom, a elementi u tragovima metodom masene spektrometrije s induktivno spregnutom plazmom. Sadržaj FeO određen je titracijom sa KMnO4. Stijene su efuzivi porfirne strukture. Magmatsko tijelo je heterogeno i sadrži andezite, bazalte, dacite, piroklastične i kompozitne stijene. Sve su stijene hidrotermalno alterirane i površinski trošene. Fenokristali plagioklasa su izmijenjeni djelomično, a fenokristali feromagnezijskih minerala gotovo potpuno. Neki uzorci sadrže fenokristale opâke mineralne faze. U osnovi je plagioklas, ponegdje kvarc te sekundarni minerali među kojima je glavni klorit, često se nalazi kalcit, a među ostalima su epidot, minerali iz skupine coisit-klinocoisit, prehnit, pumpeliit, titanit, opâki mineral, amfibol, apatit, minerali glina i kvarc. Šupljine nekih stijena ispunjene su sekundarnim kloritom. Stijene su klasificirane kao metaandeziti, metabazalti i metadaciti. S obzirom na ukupni kemizam stijena i različite diskriminacijske dijagrame, osobito one koji se baziraju na imobilnim i inkompatibilnim elementima u tragovima i njihovim omjerima, istraživane stijene odgovaraju bazaltima, andezitima i dacitima kalcijsko-alkalijskog magmatskog tipa. Imaju značajke magmi koje se danas formiraju u području aktivnih kontinentalnih rubova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0195024
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Vesnica Garašić
(mentor)