Pregled bibliografske jedinice broj: 278920
Zaštita šuma hrasta lužnjaka
Zaštita šuma hrasta lužnjaka // Retrospektiva i perspektiva gospodarenja šumama hrasta lužnjaka s naglaskom na Spačvu / Klepac, Dušan ; Čorkalo Jemrić, Katica (ur.).
Zagreb : Vinkovci: Centar za znanstveni rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Vinkovcima, 2003. (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 278920 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaštita šuma hrasta lužnjaka
(Protection forests of pedunculate oak)
Autori
Glavaš, Milan ; Margaletić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
ISBN
953-154-604-5
Skup
Retrospektiva i perspektiva gospodarenja šumama hrasta lužnjaka s naglaskom na Spačvu
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska, 08.11.2002. - 09.11.2002
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Hrast lužnjak; kukci; hrastova pepelnica; sitni glodavci; mjere zaštite
(Pedunculate oak; insects; oak mildew; small rodents; protection measures)
Sažetak
Hrast lužnjak čini najvrjednije šume u Hrvatskoj. Ta je vrsta podložna utjecaju štetnih biotskih i abiotskih čimbenika zbog čega dolazi do masovnih sušenja. S obzirom na to hrastove se šume zaštićuju punih 100 godina. Današnja se praktična zaštita šuma hrasta lužnjaka svodi na zaštitu od štetnih kukaca, gljiva, sitnih glodavaca, divljači i korova. Među najštetnije biotske čimbenike ubrajaju se kukci, a među njima na prvom su mjestu defolijatori. Posljednjih 50 godina protiv njih se poduzimaju zaštitne mjere aviotretiranjima. Kao primjer toga navode se poduzete mjere za razdoblje od 1998-2001. godine. Hrastove su šume protiv defolijatora u tom razdoblju tretirane sredstvima Foray, Fastac, Decis i drugima. Ukupno je utrošeno 11 446 l tih sredstava, a tretirano je 35 424 ha, ili u prosjeku godišnje 2 862 l sredstava na 8 856 ha površine. Drugi štetni organizam je hrastova pepelnica (Microsphera alphitoides Griff. et Maubl.). Ona se suzbija u rasadnicima i mladim kulturama, a izuzetno i u odraslim, prvenstveno sjemenskim sastojinama. U periodu od 1991-2001. godine traktorskom i leđnom prskalicom tretirano je 31 872, 35 ha (70, 2 %), a iz zrakoplova 13 519, 90 (29, 8 %)ha. Tretiranja su obavljena sredstvima Rubigan, Anvil, Tilt i drugima. Ukupno je utrošeno 21 064 l sredstava (godišnji prosjek 4 212 8 l), a tretirana površina je 45 392, 25 ha (godišnji prosjek 9 092, 85 ha). U rasadnicima hrastove se sadnice redovito zaštićuju od pepelnice istim sredstvima. Utvrđeno je da bez takve zaštite nije moguće proizvesti kvalitetne sadnice. Hrastov žir napadaju brojne gljive i nekoliko štetnika. Protiv tih organizama zaštita se poduzima prskanjem istoga fungicidima i insekticidima u jesen kada se sakupi u hrpe u rasadnicima. Protiv divljači glavna mjera borbe je podizanje žičanih ili drvenih ograda sve dok biljke ne izrastu do visine kada ih divljač ne može brstiti. U zadnje vrijeme istražuje se zaštita od divljači i korova pojedinačnih biljaka polipropilenskim štitnicima, a rezultati su vrlo povoljni. Sitni glodavci (miševi i voluharice) predstavljaju velik problem za hrastov žir i mlade biljke. U godinama povećane brojnosti populacije redovito se primjenjuju mjere zaštite protiv njih. U razdoblju od 1995-2000. godine tretiranja su obavljena sredstvima Faciron forte i Brodilon. Uz sve navedeno o zdravstvenom stanju hrastovih šuma vodi se briga i provođenjem stalnih šumsko-uzgojnih mjera da bi se hrastovima omogućili što bolji uvjeti rasta i fiziološka kondicija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo