Pregled bibliografske jedinice broj: 277540
Kurija Hrašće u Svetičkom Hrašću pokraj Ozlja: istraživanje, projektiranje, obnova
Kurija Hrašće u Svetičkom Hrašću pokraj Ozlja: istraživanje, projektiranje, obnova // Međunarodni znanstveno stručni skup Suvremeno korištenje i kreativno upravljenje dvorcima, kurijama i ljetnikovcima, Zagreb, 2005. / Obad Šćitaroci, Mladen ; Božić, Nikša (ur.).
Zagreb: Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2005. str. 241-246 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 277540 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kurija Hrašće u Svetičkom Hrašću pokraj Ozlja: istraživanje, projektiranje, obnova
(Curia Hrašće in Svetičko Hrašće near Ozalj: research, design, reconstruction)
Autori
Braun, Alan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Međunarodni znanstveno stručni skup Suvremeno korištenje i kreativno upravljenje dvorcima, kurijama i ljetnikovcima, Zagreb, 2005.
/ Obad Šćitaroci, Mladen ; Božić, Nikša - Zagreb : Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2005, 241-246
Skup
Suvremeno korištenje i kreativno upravljenje dvorcima, kurijama i ljetnikovcima
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.11.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kurija Hrašće; Svetičko Hrašće; ladanjska arhitektura; barok; neogotika
(curia Hrašće; Svetičko Hrašće; country estate architecture; baroque; neo-gothic)
Sažetak
Na primjeru obnove kurije Hrašće i njenog privođenja izvornoj namjeni-ladanjskoj kući– prezentirane su sve faze u složenom procesu obnove graditeljskog naslijeđa. Kurija Hrašće nalazi se u selu Svetičko Hrašće u blizini Ozlja, neposredno iznad mjesta Jaškovo. Kurija je jednokatna građevina pravokutnog tlocrta, smještena na vrhu brežuljka, dominantna u pejzažu. Dvorište oko kurije ograđeno je razmjerno visokim kamenim suhozidom, a u njemu su djelomično sačuvane i stare gospodarske zgrade. Današnji oblik kurije govori o dugoj povijesti građevine koja je tijekom stoljeća pretrpjela niz prenamjena i pregradnji. U konstrukciji podruma, tlocrtnoj dispoziciji prizemlja i kamenoj građi obodnog ziđa ovih etaža jasno je vidljiv trag najstarije faze izgradnje. Nakon nekoliko nadogradnji, kurija je značajnije pregrađena u drugoj polovici 19. stoljeća i to u oblikovnom jeziku neogotike, netipičnom za stambenu arhitekturu. Kurija je do druge polovice 90-ih godina prošlog stoljeća korištena kao gospodarska građevina što je rezultiralo izrazito zapuštenim stanjem kako u spomeničkom tako i u konstruktivnom smislu. Promjenom vlasnika pristupa se sustavnom istraživanju, detaljnom projektiranju obnove kao i samoj izvedbi rekonstrukcije kurije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam