Pregled bibliografske jedinice broj: 276856
Prevencija nastanka kroničnog bubrežnog zatajenja
Prevencija nastanka kroničnog bubrežnog zatajenja // Zbornik radova XIII. Kongresa obiteljske medicine. Osijek 2006. / Ebling Z. (ur.).
Osijek: Hrvatska udružba obiteljske medicine (HUOM), 2006. str. 17-26 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 276856 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prevencija nastanka kroničnog bubrežnog zatajenja
(The prevention of chronic renal failure)
Autori
Ebling, Zdravko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova XIII. Kongresa obiteljske medicine. Osijek 2006.
/ Ebling Z. - Osijek : Hrvatska udružba obiteljske medicine (HUOM), 2006, 17-26
Skup
XIII. kongres obiteljske medicine
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 03.05.2006. - 05.05.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kronično bubrežno zatajenje; prevencija; liječnik obiteljske medicine
(chronic renal failure; prevention; family physician)
Sažetak
U današnje vrijeme, najčešći uzrok kroničnog bubrežnog zatajenja nisu primarne bubrežne bolesti, nego dijabetes i hipertenzija. Veći stupanj smanjenja bubrežne funkcije otkriva se kasno, nakon dužeg trajanja tih bolesti. Ako se uzme u obzir velika učestalost ove dvije bolesti u populaciji starijih osoba, skupa sa sve dužim očekivanim trajanjem života, kao i činjenicom da znatan dio ovih bolesnika razvija oštećenje bubrežne funkcije, sve do završnog stupnja kroničnog bubrežnog zatajenja, za očekivati je da će se i broj bolesnika koji se liječe dijalizom i dalje značajno povećavati. S javnozdravstvenog aspekta, kronično bubrežno zatajenje je važno i zbog toga što su kardiovaskularne komplikacije ovdje česte, 20 - 30 puta češće, nego u općoj populaciji. Štoviše, one čine vodeći uzrok mortaliteta ovih bolesnika. Tako se zna da svaki drugi bolesnik, liječen dijalizom, umire od nekog kardiovaskularnog događaja. Jasno je onda da naglasak u prevenciji nastanka kroničnog bubrežnog zatajenja treba staviti na striktno liječenje hipertenzije i dijabetesa. S obzirom na to da su hipertenzija i dijabetes važni čimbenici kardiovaskularnog rizika i razvoja kroničnog bubrežnog zatajenja, takav postupak će se mnogostruko pozitivno odraziti na smanjenje nastanka kardiovaskularnih komplikacija i produžiti život u ovoj skupine bolesnika. Odgovornost onih koji bi tu prevenciju trebali provoditi je ogromna. Po mojem mišljenju, liječnici obiteljske medicine bi tu trebali imati veliku ulogu, možda jednaku veliku kao i internisti. Danas su liječnicima na raspolaganju djelotvorni lijekovi koji mogu usporiti razvoj kronične bubrežne insuficijencije, kao što su inhibitori angiotenzin konvertirajućeg enzima i blokatori angiotenzinskih receptora. Ova prevencija u pacijenata s dijabetesom i hipertenzijom ne znači samo striktnu kontrolu glikemije i krvnog tlaka, nego i redovitu provjeru učinaka tih preventivnih mjera na njihovu bubrežnu funkciju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA