Pregled bibliografske jedinice broj: 276290
Razlike U Prisustvu Najčešćih Čimbenika Rizika Za Ishemijski Moždani Udar Kod Mlađih Žena 1 Muškaraca
Razlike U Prisustvu Najčešćih Čimbenika Rizika Za Ishemijski Moždani Udar Kod Mlađih Žena 1 Muškaraca // Liječnički Vjesnik / Anić, Branimir (ur.).
Zagreb, 2006. (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 276290 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razlike U Prisustvu Najčešćih Čimbenika Rizika Za Ishemijski Moždani Udar Kod Mlađih Žena 1 Muškaraca
(The differences in risk facors for stroke present in younger males and females)
Autori
Dežmalj Grbelja, Lidija ; Čović Negovetić, Ružica ; Demarin, Vida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Liječnički Vjesnik
/ Anić, Branimir - Zagreb, 2006
Skup
3. Kongres Hrvatskog Liječničkog Društva za Neurovaskularne Poremećaje Hrvatskog Liječničkog Zbora i Hrvatskog Društva za Prevenciju Moždanog Udara s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.10.2006. - 21.10.2006
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
moždanu udar; mlađi pacijenti; rizični faktori
(stroke; younger patients; risk factors)
Sažetak
Uvod: Moždani udar zauzima vodeće mjesto u morbiditetu i mortalitetu u Republici Hrvatskoj i predstavlja veliki javnozdravstveni problem, posebice što novije studije i u svijetu ukazuju na sve veći stupanj prevalencije moždanog udara u mladih osoba. Cilj ove studije je ispitati razliku u prisustvu riziko čimbenika s obzirom na spol, u osoba mladih od 45 godina. Metode: Retrospektivno su analizirani podaci o bolesnicima u dobi od 19 do 45 godina, koji su bili hospitalizirani na Klinici za neurologiju KB » Sestre milosrdnice« , u razdoblju od l. 1 2002. godine do 31.12 2003. Rezultati: Tijekom dvogodišnjeg razdoblja primljeno je ukupno 1153 bolesnika s moždanim udarom, od kojih je 39 (3, 4%) bilo mlađe od 45 godina. Ishemijski moždani udar verificiran je u 26 bolesnika (66, 7%), od čega 15 muškaraca (57, 7%) te 11 žena (42, 3%). Među najčešćim čimbenicima rizika kod osoba muškog spola hipertenzija je bila zastupljena u 8 (53, 33%) bolesnika, pušenje u 7 (46, 67%), hiperlipidemija u 6 (40%), prekomjerno pijenje alkohola u 5 (33, 33%), srčane bolesti uključujući kardimiopatiju, poremećaj srčanog ritma te miksom atrija u 3 (20%) te dijabetes melitus u 1 (6, 67%). Kod osoba ženskog spola najčešći riziko čimbenici bili su hiperlipidemija kod 5 (45, 45%) bolesnica, hipertenzija u 4 (36, 36%), srčane bolesti te konzumacija opojnih sredstava kod 2 bolesnice ( 18, 18%) kao i uzimanje kontraceptivnih sredstava, a pušenje i alkoholizam zabilježen je u 1 bolesnice (9, 09%). Zaključak: Iz dobivenih podataka može se zaključiti da su čimbenici rizika kod osoba mlade životne dobi slične distribucije kao kod starijih, uz iznimku šećerne bolesti te srčanih bolesti, što vrijedi za oba spola. Razlika u distribuciji riziko è imbenika s obzirom na spol vidljiva je u značajno većoj zastupljenosti alkoholizma i pušenja kod muškaraca, dok su hipertenzija i hiperlipidemija podjednako zastupljeni. Kod značajnog broja bolesnika nisu nađeni niti jedan od najè ešæ ih riziko è imbenika, te se stoga nameće potreba za traganjem manje čestih imunoloških i hematoloških poremećaja kao potencijalnim uzrocima moždanog udara u toj dobnoj skupini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti