Pregled bibliografske jedinice broj: 274864
Teslini izumi u fizici i njegove inženjerske intuicije
Teslini izumi u fizici i njegove inženjerske intuicije // Nikola Tesla : istraživač, izumitelj, genij / Lončarić. J. (ur.).
Zagreb: Školska knjiga, 2006. str. 53-66
CROSBI ID: 274864 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teslini izumi u fizici i njegove inženjerske intuicije
(Tesla's Inventions in Physics and His Engineering Intuition)
Autori
Petković, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Nikola Tesla : istraživač, izumitelj, genij
Urednik/ci
Lončarić. J.
Izdavač
Školska knjiga
Grad
Zagreb
Godina
2006
Raspon stranica
53-66
ISBN
953-0-61467-5
Ključne riječi
Teslini izumi, Tesline intuicije, Teslin transformator, Teslin model bežičnog prijenosa, unipol-antena, Teslin inženjerski duh, sveučilišna nastava fizike i Tesla, suvremena elektromagnetska kultura i Tesla
(Tesla's inventions, Tesla's intuition, Tesla's transformer, Tesla's model of wireless transmission, Tesla's monopole antenna, Tesla's engineering spirit, university education in physics and Tesla, modern electromagnetic culture and Tesla)
Sažetak
U radu se opisuju Teslini izumi u fizici i elektrotehnici i njegove inženjerske intuicije, usporedbom s M. Faradayevim i A. A. Michelsonovim otkrivačkim duhom u elektromagnetizmu. Opisat ćemo neka otkrića i pojedine pokuse u američkoj fazi Teslinih istraživanja nakon 1884., koji su važni za razvoj modernih tehnologija. To je supravodička radiofrekvencijska tehnologija u kojoj je glavni cilj dobivanje što većeg gradijenta ubrzavanja čestica u linearnim supravodičkim ubrzivačima, čiji se počeci vežu na Teslin transformator kao izvor visokofrekvencijskih polja velikih napona, te Teslina unipol-antena elektromagnetskih valova velikih snaga i dosega u kojoj se koristi princip Teslinog transformatora. U okviru klasične elektromagnetske teorije, izveli smo proračune i modernu analizu sklopa za istraživanja Teslinog modela bežičnog prijenosa elektromagnetske snage i/ili informacije, te električnu rasvjetu na daljinu, dokazujući znanstvenu utemeljenost tih Teslinih zamisli. Ukazujemo i na važnost glasovitog Teslinog predavanja s demonstracijom njegovog transformatora 1891. u Sveučilištu Columbia, uspoređujući tehnološke pomake koje je Tesla napravio prema H. R. Hertzovu otkriću elektromagnetskih valova četiri godine prije toga, te O. J. Lodgeovim pokusima s rezonantnim elektromagnetskim titrajnim krugovima. Veličanstven znanstveni doček i uspjeh na Columbia sveučilištu u New Yorku nakon Tesle, imao je početkom 1939. i drugi poznati Europljanin Enrico Fermi. Njegov dolazak i znanstveni uspjesi u Americi u eksperimentalnoj i teorijskoj fizici, podsjećaju na Teslin slučaj i njegove doprinose u fizici i elektrotehnici. Osvrnut ćemo se i na zastupljenost Tesle i njegovih izuma i doprinosa u nastavi fizike i elektrotehnike na Sveučilištu u Zagrebu, napose u udžbenicima i radovima I. Supeka, V. Lopašića i T. Bosanca. Znanstveno– filozofski ćemo, na kraju, protumačiti Teslin interes za Goetheovom poezijom, što je stalno poticalo Teslinu težnju za izumima i spoznajom, po uzoru na Faustovu težnju za otkrivanjem novih i neiskušanih mogućnosti čovjekova života u stvarnome svijetu. Teslino ime i njegovi izumi, kao i strast za pomaganjem čovječanstvu razvojem znanosti i tehnologije, ostaju trajnim uzorom u svjetskoj znanosti i kulturi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Elektrotehnika, Filozofija
Napomena
Nedostaje raspon stranica. (admin.)
POVEZANOST RADA
Projekti:
0036056
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Petković
(autor)